Ebru Malzemeleri

Ebru bir zamk cinsi olan kitre yardımı ile suyun yoğunlaştırılarak üzerine serpilen boyalarla elde edilen desenlerin

06.12.2021 16:49, 8 ay önce eklendi.
Ebru Malzemeleri

kağıt üzerine aktarılmasıdır. Çeşitli kaynaklara göre Türkistan’ da ortaya çıkmış olup Türk İslam Sanatı’ dır. Diğer sanat dallarının aksine ebru uygulama şekli nedeni ile sıvı üzerinde gerçekleştirilmesinden dolayı insana sabrı ve dinginliği de öğrettiği felsefeyi içerisinde barındırmaktadır.

Ebru Sanatı doğal boyalar kullanılarak yapılmaktadır. Bu boyaların elde ediliş şekli ya kaya ve topraklardan ya da bitkilerden elde edilmektedir. Bu sebeple kullanılan boyaların içeriğinde yağ yoktur ve suda erimez. Ebru malzemeleri içerisinde 7 temel malzeme bulunmaktadır. Bunları sayacak olursak: öd, fırça, tarak, tel çubuk, boya, tekne ve bir zamk türü olan kitredir.

Ebru Malzemeleri Nerede Bulunur?

Ebruda kullanılmakta olan malzemelerin her biri çok önemli bir rol üstlenmektedir. Her biri kullanılan tekniğe göre farklı bir görevi bulunmaktadır. İlk zamanlar sadece doğada var olan bitki, toprak ve kayalardan elde edilen boyalar kullanılırken, teknolojinin gelişmesi ile artık renk çeşidi sentetik boyalarla birlikte artmıştır. Aynı şekilde eskiden gül dalının ucuna sarılan at kıllarından elde edilen fırçalar kullanılırdı. Şimdi ise günümüzde çeşitli boy ve ebatlarda fırçalar bulunmaktadır. Ebru malzemeleri için eksiksiz ve envaı çeşidini bulabileceğiniz adres www.guvensanat.com/ebru-malzemeleri sitesidir.

 


Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu