Üniversitesi öğrencileri Çumra ve Karapınar'a teknik gezi düzenledi.

Dümya'nın ilk yerleşim yeri olan Çatalhüyük’ü gezen öğrenciler, Anadolu'nun güneyinde yoğunlaşmışBurdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi

04.01.2022 20:21, 5 ay önce eklendi.
Üniversitesi  öğrencileri  Çumra ve Karapınar'a teknik  gezi düzenledi.

 Öğrenciler Teknik  gezi  düzenlendi.Erken Neolitik Çağ höyüklerini   en ünlüsü olan Çatalhöyük’te , inceleme  yapıp  bilgi aldılar.

Burdur Yeşilova İsmail Akın Meslek Yüksekokulu “Tarih Bilim ve Ekonomi topluluğu “tarafından düzenlenen gezide öğrenciler alanlarındaki bir çok yeri görme imkanı buldu.

Daha sonra 43 öğrenci ve 3 öğretim görevlisi ile Karapınar'a gelen öğrenciler derslerde gördükleri yerleri bizzat yerinde görme ve inceleme imkanı buldu.

İlçedeki  Erozyon sahası,İnoba Obruğu  ile Meke Gölü ve Acıgöl'ü gezen öğrenciler farklı coğrafi oluşumlar karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı  Ziraat mühendisi Necati Şimşekli, öğrencilere erozyon çalışmaları hakkında bilgi verdi. Karapınar'ın 1960'lı yıllarda erozyon sebebiyle her alanda zorluklarla mücadele ettiğini, 'ağaç yetişmez' denen yerde yapılan çalışmaların dünyada örnek olmuştur.Buradaki çalışmalar tüm dünyaya örnek olmuş ve uygulanan  proje bir çok ülkede uygulanmıştır." dedi.

Burdur Yeşilova İsmail Akın Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğretim görevlisi Uğur Tozkoparan,Karapınar’ın açık hava müzesi konumunda olduğunu belirterek  teknik gezinin son derece faydalı geçtiğini belirtti.

Öğretim görevlisi Tozkoparan,”  Ülkemizin önemli doğal ve kültürel  kaynaklarının yer aldığı Konya ilimizi öğrencilerimize tanıtmak.hem kültürel mirasa dikkat çeke hem de bölgedeki volkan topografyası  ile ilgili öğrencilerimiz bilgilendirmeyi amaçladık.Derslerde gördükleri teorik bilgileri sahada gözlemlerini sağlamaktadırlar.öğrencilerimizin  sosyal bilgiler ile Turistik Rehberliği   bölümü  öğrencilerimizin almış oldukları coğrafya Anadolu tarihi ve uygarlıkları  gibi derslerin saha incelemesini gerçekleştirdik. .Teknik gezimizin amacına ulaştığına inanıyoruz. Öğrencilerimiz  gayet memnun oldu.” dedi.

Sanat ve Tasarım fakültesi öğrencisi Artun Gül ise, çok isteyerek geldiğim bir geziydi.Son derece faydalı oldu.” dedi.

Araştırma Görevlisi Onur Yayla,Bölgedeki yerlerde coğrafi konularda öğrencilere bilgiler verdi.

Geziye ,Burdur Yeşilova İsmail Akın Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğretim görevlisi Uğur Tozkoparan,Öğretim görevlisi İlker Akdağ ile Araştırma Görevlisi Onur yayla katıldı.

Anahtar Kelimeler: CumrateknikgeziKonyakarapınar

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu