Seydişehir Leblebisi’ne Tescil Başvurusu

Seydişehir Belediyesi tarafından yöreye özgü olarak 700 yıldır üretilen Leblebiiçin

26.01.2022 16:25, 6 ay önce eklendi.
Seydişehir Leblebisi’ne Tescil Başvurusu

Türk Patent ve Marka Kurumuna tescil başvurusunda bulunuldu.

Coğrafi işaretli ürünlerden elde edilen katma değerin artırılmasıyla kalkınma sürecine destek sağlanmasının amaçlandığını ifade eden Başkan Tutal, Seydişehir’e ekonomik değer kazandıracağını söyledi.

Tutal, tescil başvurusunda bulunulan Leblebinin uygun görülüp coğrafi işaret almasının akabinde Bağra Karpuz ve üzüm içinde coğrafi işaret başvurusunda bulunup tüm değerleri gün yüzüne çıkararak dünyaya tanıtılmasının sağlanacağını belirtti.

Geçmiş yıllarda Küpe Balının markalaştığını ifade eden Başkan Tutal,

‘’Tarım, gıda ve diğer temel ihtiyaçların üretiminde yoğun bir şekilde kullanılan geleneksel ve yöresel ürünlerin talebi ve önemi günümüzde artmıştır. Yöreselürünlerimizi uluslararası değerlere dönüştürerek, turizm sektörün de de tanıtımı yapılarak ulusal ekonomiye katkı sağlamayı hedefliyoruz.Eşsiz kokusu ve tadıyla asırlardır Seydişehir’de ve bölgesinde markalaşan Seydişehir Leblebisinin ulusal bir marka olması için kollarımızı sıvadık. Belediye olarak hazırlamış olduğumuz başvuru dosyamızı, Seydişehir Kaymakamlığı, Seydişehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Seydişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odamızlapaydaş olarak Türk Marka ve Patent Kurumuna gönderdik. Seydişehir Leblebimiz Coğrafi İşaret aldıktan sonra dünyada marka değer haline gelecek” dedi.

Anahtar Kelimeler: LeblebiTesçilİlçekonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu