Konya Aydınlar Ocağı’nda Kırgız rüzgârı esti

Konya Aydınlar Ocağı’nda Bağımsızlığın 30. Yılında Kırgızistan tanıtıldı.Programda Kırgızistan tarihi anlatıldı

10.02.2022 13:28, 10 ay önce eklendi.
 Konya Aydınlar Ocağı’nda Kırgız rüzgârı esti

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, “Bağımsızlığının 30.Yılında Kırgızistan Tarihi ve Müziği” tanıtıldı.

Eğitimci Mehmet Altuntaş önderliğinde gerçekleştirilen ve Kırgızistan ile Türkiye millî marşlarının okunmasıyla başlayan programda, Konya’daki üniversitelerde okuyan Kırgız öğrenciler KhakanBorsokeevi ve NurjanBoobekova, sunum halinde Kızgızistan’ı tanıttılar. BaigazyKırgızbaev,Manas Destanı’nın ilk bölümünü okurken AbanalyAsanbekov, Kopuzla Kırgız müziğinden örnekler sundu ve müzik eşliğinde Kırgız folklor gösterisi yapıldı.

Kırgızistan’ı fotoğraflar eşliğinde tanıtan NurjanBoobekova, Kırgız bayrağı ve armasında yer alan şekil ve sembollerle ilgili şu bilgileri verdi. “Kırmızı renk uğruna can verilerek ve kan akıtılarak elde edilen bağımsızlığımızı ve özgürlüğü ifade ediyor. Hayatı ve canlılığı sembolize eden sarı güneşin etrafında kırk ışın yer alıyor. Bunun birkaç sembolü var. Kırgız kelimesi kırk kelimesinden geldiği için Kırgız deniliyor. Diğer bir ifadeyle Manas Baba’mızın Kırk görevli askeri olmuş. O olmasaydı Kırgızlar da olmazdı!Ve Kırgızlar 40 soydan oluşuyor.” Buğdayın Kırgız kültüründe özel anlamı olduğunu ve “Ekmek olmazsa hayat da olmaz” anlamını taşıdığını belirtenBoobekova, Kırgızların çalışkan bir millet olduğunu söyledi.

Dünya Göçebe Oyunları Türkiye’de Yapılacak

Kırgız Cumhuriyeti’nin Başşehri Bişkek, yüzölçümü 198.500 km2. Nüfusu 6 milyonun üzerinde.Resmî dilleri Kırgızca ve Rusça. Resmî para birimi ‘Kırgız Sam’ı. 1 TL. 6,5 Sam ediyor.Eski göçebe kültür ve hayat tarzını korumak ve ata sporlarını yaşatma amacıyla 2014’de Issık Göl’de milletlerarası olarak hayata geçirilen Dünya Göçebe Oyunları’nın dördüncüsü ise, bu seneTürkiye’de Bursa - İznik’te yapılacak.Türk tarihinin önemli kadın karakterlerinden olan KurmancanDatka, “Alay Kraliçesi” olarak tanımlanıyor.Kurmancan, Kırgızların tarihinde ve Türkistan’da “Datka” (general) ünvanıile şereflendirilen tek kadın. Kırgızistan’ın dünyaca tanınan yazarları arasında bulunan Cengiz Aytmatov, Kırgızistan’ın 1991’de bağımsızlığına kavuşmasından sonra ülkesini dışarıda büyükelçi ve devlet adamı olarak da temsil etti.

Manas Destanı’nı Rus Türkololg’dan Öğrendik

Manas Destanı ile ilgili söz alan emekli tarih öğretmeni İbrahim Meydan da, “Hind Destanı Ramayana’nın 24 bin beyiti var. Manas Destanı’nın beyiti ise 500 binin üzerinde. Ramayana destanına 500 şarkı eklenmiş ve türkülerle de eklenerek büyümeye devam ediliyor. Türk dünyasının rekoru kırılamayacak en büyük tek destanı Manas Destanı’dır. Batı kültürünün temel destanı olan ve Homeros tarafından yazılan İlyadaOdysseia Destanı’ndan da 27 kat büyüklüğündedir. Bu, bizim kültür büyüklüğümüzün de bir ifadesidir.” dedi. Türk milletinin tarihi yaptığını fakat yazamadığını dile getiren Meydan, Manas Destanı’nı yazılı metin haline getiren ve Türkiye Türkçe’sine çevrilmesine sebep olan kişinin Alman asıllı Rus Türkologu WilhelmRadloff olduğunu belirterek “Üzücü olan taraf da Manas Destanı’nı onun sayesinde öğrenmiş olmamızdır” dedi. 

Anahtar Kelimeler: Kırgız rüzgârıkonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant