Çiftçilere mera ıslahı eğitimi verildi

Karapınar ilçesi Hotamış mahallesinde, Hotamış muhtarlığı ve Hotamış Türkmen Ocağı Derneği İşbirliği

17.02.2022 22:31, 5 ay önce eklendi.
Çiftçilere mera ıslahı eğitimi verildi

ile  mera ıslahı ve hayvan besleme konularında  eğitim toplantısı  yapıldı.  Toplantıya Konya Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Çayır Mera Yem Bitkileri Uzmanı Prof.Dr. Ramazan Acar ile Konya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Mera ve Yem Bitkileri  Şube müdürü Ahmet Tetik ve Ziraat Mühendisleri   Bilal Kale, ve M. Sadık Oturanç ve Hotamış Muhtarı Ramazan Kocabaş, Hasanoba Muhtarı Bayram Tugan ile Hotamış ve çevre mahallelerden çok sayıda hayvancılık ile uğraşan üretici çiftçiler katıldı. Prof. Dr. Ramazan Acar’ın mera ıslahının önem ve dikkat edilecek hususlar ve uygulanacak yöntemleri anlattı

Mera ıslahının önemine dikkat çeken Prof Dr Acar şunları ifade etti:

“Mera ıslahının sürdürülebilir hayvancılığı olmazsa olmazı dır.yem fiyatlarının arttığı günümüzde ekonomik hayvancılık için gerekli olduğu görülmektedir. Karapınar’da uyguladıkları mera ıslahı metodunun geliştirerek  yeni uygulanmaya başlanılmıştır. deneme sonuçları bakımından mükemmel sonuçlar vermiştir. marjinal alanlarda mera ıslahında bu metodun çok başarılı olduğu tespit edilmiştir.. Bu metot dikim şeklinde yem değeri yüksek çalı formasyonunda ki bitkilerden tuz çalısı, bozkır otu, Anadolu goji berisi, patlangaç çalısı gibi bitkilerden oluşmaktadır., Bu bitkileri kurağa, soğuğa, tuzluluğa çok dayanıklı olup,regenerasyon kapasitesi ve yem veriminin de oldukça iyidir. Sadece üreticilerden  en az iki yıl otlatmadan muhafaza edilmesini istiyoruz.. Bu metodla Karapınar gibi zor koşullarda mera ıslahında başarı sağlandığı çok net görülebilmektedir”

Konya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Mera ve Yem Bitkileri  Şube Müdürü Ahmet Tetik katılan teknik heyet ise meraların hayvancılığın gelişmesi bakımından önemi, otlatma mevsimi ve meraların korunması ve ıslahı için takip edilecek kanun, yönetmelikler ile mera mevzuatından, bugüne kadar yaptıkları uygulamalardan bahsetmişler ve katılımcılara bilgiler verdi.

Proğram çiftçilerden gelen soruların cevaplandırılması ile sona erdi.

Anahtar Kelimeler: Karapınardestek

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu