Yunak’ta 8Martm Kadınlar Günü Etkinliği

Konya’nın Yunak ilçesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında kadınlara

09.03.2022 20:52, 4 ay önce eklendi.
Yunak’ta  8Martm  Kadınlar Günü Etkinliği

yönelik “Kadın Hastalıklarında Erken Teşhis Hayat Kurtarır” konulu konferans düzenlendi.

Programın açılış konuşmasını Konya Selçuk Üniversitesi Yunak Meslek Yüksek Okul Müdürü Kadir Öztaş  yaptı.Öztaş , 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olması münasebetiyle böyle bir program organize ettiklerini ifade ederek , programa katılan tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.

Yunak Meslek Yüksek Okulu , Yunak Belediyesi ve Yunak Komek  işbirliğiyle Yunak Kurs Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferans öncesi  kadınlara bilgilendirici broşürler dağıtıldı. Kadınların yoğun ilgi gösterdiği konferansa konuşmacı olarak katılan  Akşehir Kadir Yallagöz Sağlık Yüksek Okul Müdür Yardımcısı  Dr.Öğr.Üyesi  Alev Yıldırım Keskin  ve Öğretim Görevlisi Çiğdem Berk Özcan tarafından , kadınlarda meme , rahim ağzı ve yumurtalık kanserinde erken teşhis ve tedavinin önemi anlatıldı. Kadınların kansere karşı bilinçlendirilmesinin amaçlandığı konferansa  kanser vakalarında kadınların erken teşhis için ne yapmaları gerektiği anlatıldı.Konferans da kadınlara yönelik kanser türlerine karşı duyarlı olmaları çağrısında bulunularak erken tanı ve tedaviyle hastaların kanserden kurtulabileceğinin altı çizildi.Kanser hastalığının erken tanısında erken tedavinin hastalığın ilerlemesinde başarı şansını oldukça arttırdığını anlatan Çiğdem Berk Özcan  "Hastalığın tedavi edilebilmesinde, hastalığın erken tanısı yani erken teşhisi çok büyük önem arz etmektedir. Erken teşhis edilemeyen hastalığın tedavi süreci ve tedavi seçenekleri daha zorlayıcı ve kısıtlı olabilmektedir" dedi.Kanserden korunma yolları hakkında bilgiler veren Alev Yıldırım Keskin  ise, ailesinde daha önce kanser vakası görünen risk grubunda bulunan kadınların her yıl hastanelere giderek gerekli tanı testlerini yaptırmaları gerektiğini belirterek, "Erken tanı konulduktan sonra tedavinin yüz güldürücü sonuçları oluyor.Kadınlarımız herhangi bir şikayet olmadan yıllık kontrollerini yapmaları gerekiyor. Sağlıklı kadınların sağlıklı nesiller yetiştirebilmeleri için her hastalıkta olduğu gibi kanser hastalığında da sağlıklı beslenme oldukça önemlidir" şeklinde konuştu.

Programın sonunda Yunak Belediye Başkanı Ali Konak , Yunak MYO Müdürü Kadir Öztaş tarafından konuşmacı ve katılımcılara karanfil ile plaket takdim edildi.

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu