Sorgun, Yetim Gülerse Dünya Güler

Yetim Gülerse Dünya Güler üzerinde sayıları yüz milyonlarla ifade edilen yetimlere dünyanın

15.04.2022 22:49, 3 ay önce eklendi.
Sorgun, Yetim Gülerse Dünya Güler

hami olması gerektiğini söyleyen  Milletvekili Ahmet Sorgun

YETİM GÜLERSE DÜNYA GÜLER

Ak Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun   Dünya Yetimler Günü münasebetiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir basın açıklaması yaptı.

İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından 2013 yılında Ramazan Ayı’nın 15. Gününün  “Dünya Yetimler Günü olarak ilan edildiğini belirten  Sorgun “ Bu yıl  Dünya Yetimler Gününün  dokuzuncusunu icra ediyoruz. Buradaki  amaç farkındalık oluşturarak dünya da yeni yetimlerin ortaya çıkmasını engellemektir. Yeni yetim üreten savaş ,yoksulluk, hastalık ve insan eliyle gerçekleşen afetlerin en aza indirilmesini  sağlamaktır”dedi.

DÜNYA MERHAMET YETİMİ

“Her gün 22 bin çocuk ölüyor”

Neredeyse bütün dünya devletlerinin çocuk hakları bildirgesini kabul etmesinin üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen,  yetim çocukların  hala yüz milyonlarla ifade edildiğini dile getiren   Milletvekili Sorgun açıklamasında şu görüşlere yer verdi “ Bütün dünya devletleri   çocuk hakları sözleşmesiyle çocukların yaşama haklarının olduğunu, eğitim ve sağlık hizmetlerinden adil bir şekilde yararlanma hakkına sahip olduğu,  din dil ırk ve mensubiyet ayrımı gözetmeksizin eşit şartlarda imkanlardan yararlanabileceklerini taahhüt  etmişlerdir.

ÇOCUKLARIN HAYALLERİNİ YOK ETTİLER

Ancak gelinen noktada  imkanların eşit bir şekilde bölüşülmesine razı gelmeyen küresel güçler, çocukların hayallerine karabulut gibi çöktüler. Yoksulluk açlık ve yetersiz beslenme nedeniyle dünyada her gün 22 bin çocuk ölüyor. Dünya merhamet yetimi oldu.Bugün sayıları yüz milyonlarla ifade edilen yetimlerimiz savunmasız, korumasız ve karamsar bir pencereden dünyamızı seyretmektedirler.  Buradan çağrı yapıyoruz. Suriye’de, Filistin’de, Arakan da, Libya da  ve son olarak Ukrayna’da yeni yetimler ortaya çıkmasın istiyoruz. Dünyayı  400 milyon yetime hami olmaya davet ediyoruz. 
Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu