Karapınar’da 17.000 Dekar Alan Yağıştan Etkilendi

Karapınar İlçesi Gaziosmanpaşa mahallesine ait bazı bölgelerde 2 gün önce yaklaşık 30-40 dakika süre yağmur

06.05.2022 20:41, 2 ay önce eklendi.
Karapınar’da 17.000 Dekar Alan Yağıştan Etkilendi

ve devamında Dolu şeklinde gerçekleşen yağışlar neticesinde yaklaşık 17.000 dekar alanda ekili olan ürünler (Buğday, Arpa, Mısır, Şeker Pancarı, Yonca ve ayçiçeği vb.)olumsuz etkilendiği belirtildi.

Karapınar Ziraat Odası başkanı Durmuş Üner,” Oda teknik danışmanı S.Ü. Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu ve oda teknik personeli ile birlikte dolu yağışına maruz kalan alanlarda  inceleme yapıldı.

Bütün Çitçilere geçmiş olsun temennisinde bulunan Karapınar Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner,” Teknik inceleme sonucunda hububat ekim alanlarında sınırlı sayıda başak çıkaran Arpa tarlalarında yüzde 40 dolaylarında henüz başak çıkarmayan Buğday ve arpa tarlalarında yüzde 20 dolaylarında zarar olduğu gözlemlenmiştir. Bölgemizde Şeker pancarı, Mısır ve Ayçiçek bitkileri henüz yeni ekilmiş olup bazı tarlalarda çıkış gerçekleşmiş olup, bazı tarlalar ise çıkış aşamasında olduğu görülmüştür. Bu alanlarda en çok olumsuz etkilenen Bitkilerin başında şeker pancarı ürünü olduğu tespit edilmiştir. Çıkış yapmış Mısır ekim alanları dolu yağışından zarar görmüş fakat büyüme noktaları toprak altında olduğu için önümüzde ki günlerde bitkilerin toparlanıp eski haline geleceği tahmin edilmektedir.Dolu zararından en çok etkilenen bitkilerden biride Yonca bitkisi olmuştur. Bölgede henüz 1.biçimler yapılmadığı için biçime yakın olan tarlalarda dolu yağışı yonca yapraklarını tahrip ederek yaklaşık yüzde 30-60 oranında zarar yaptığı gözlemlenmiştir. Yağışlar sonrası bölgede havaların hala serin gitmesi sebebi ile zararın gerçek boyutları ve bitkilerin toparlanma durumları ile ilgili durumlar havaların ısınması ile daha net ortaya çıkacaktır.

İlçemizde gerçekleşen Dolu afetinden zarar gören tüm çiftçilerimize Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” dedi.

Anahtar Kelimeler: YağışekilialanKaraınar

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu