4 Milyondan Fazla İnsan Kimyasal Tesislerin Tehdidi Altında!

Küresel iklim değişikliğinin etkisiyle giderek artış gösteren doğal afetler,

25.05.2022 11:30, 5 ay önce eklendi.
4 Milyondan Fazla İnsan Kimyasal Tesislerin Tehdidi Altında!

kimya endüstrisinin de giderek büyük bir tehdide dönüşmesine neden oluyor. Yalnızca ABD’de yaşanacak bir afette kimyasal tesislerin yakınında yaşayan 4 milyondan fazla insanın risk altında olduğunu aktaran Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, kimya endüstrisindeki tüm şirketlerin güvenli tesis koşullarını sağlamak için dikkat etmesi gereken 4 adıma dikkat çekiyor.

Fosil yakıtların kullanılması ya da ormanların harap edilmesi gibi insanların neden olduğu yıkıcı faaliyetler sonucu hızlanan küresel iklim değişikliği son yıllarda önüne geçilemez boyutlara ulaştı. Gözler ise iklim değişikliğine karşı en savunmasız endüstrilerden biri olan ve birçoğu kıyı bölgesinde konumlanan kimya endüstrisine çevrilmiş durumda. Yalnızca ABD’de yaklaşık 872 kimyasal tesisin çevresinde yaşayan 4 milyondan fazla insanın yaşamının risk altında olduğunu belirten Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, kimya endüstrisindeki tüm şirketlerin güvenli tesis koşullarını sağlamak için dikkat etmesi gereken 4 adımı paylaşıyor.

Çevreye Zararlı İnsan Faaliyetleri Yine İnsanlara Zarar Veriyor

Sel, yangın ya da erozyon gibi doğal afetler, son yıllarda daha da belirginleşen iklim değişikliği ile ciddi artışlar gösteriyor. Dünyada iklim değişikliğine dair farkındalık oluşmaya başlasa da bunun ortaya çıkışının temel sebebi olan yıkıcı insan faaliyetleri ise hız kesmiyor. Araştırmacılara göre kimyasal madde üretim tesislerinin çevresinde yaşayan insanların yaşam kalitesi, genel nüfusa göre zaten daha düşük seviyede. Bunun sebebini tesislerden salınan kimyasal gazların solunum sistemi yoluyla ya da suya salınan zehirli madde atıklarıyla insan vücuduna ulaşması olarak açıklayan Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, hem tesis çalışanlarına hem de tesisin çevresindeki insanlara güvenli bir ortam sağlanabilmesi için şirketlerin dikkat etmesi gereken 4 maddeyi paylaşıyor.

1. En güvenli depolama yöntemlerini kullanın. Tehlikeli kimyasallardan korunmanın en temel yolu onları güvenli şekilde depolamaktır. Maddelerin tanımlanması ve sınıflandırılması sayesinde tehlikeli kimyasalların güvenli ve uyumlu şekilde depolanması ciddi önem taşıyor.

2. Riskleri değerlendirin. Kullanılacak kimyasallar tanımlandıktan ve neden tehlikeli oldukları anlaşıldıktan sonra tüm olası riskler araştırılmalı. Risk oluşturabilecek unsurların ortadan kaldırılması için farklı çözümler üretilmesi gerekiyor. Örneğin, patlama ya da yangın riski taşıyan maddelere karşı alınması gereken önlemlerle kanserojen maddelere karşı alınacak önlemler aynı olmayacaktır. Bu noktada Malzeme Güvenlik Bilgi Formu bulunmayan kimyasalların kullanılmaması ve formda yazan bilgilere uyulması çok önemlidir.

3. Çalışanların bilgilendirildiğinden emin olun. Kimyasallarla çalışmak her zaman belirli bir risk seviyesi içerir. Her türlü güvenlik önlemi alınsa ve koruyucu donanım uygulansa bile bazı kimyasallara maruz kalınması yine de mümkün olabilir. Bu senaryolarda, ciddi bir hasarın oluşmasını önlemek için çalışanların gerekli iş güvenliği eğitimlerini almış olması gerekiyor.dedi.

Anahtar Kelimeler: KimyasalDünyainsan

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant