Yaralı Ebabil Kuşu Tedavi Altına Alındı

Akşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, şehir genelindeki temizlik çalışmalarını

09.06.2022 22:09, 2 ay önce eklendi.
Yaralı Ebabil Kuşu Tedavi Altına Alındı

yanı sıra doğada yaşayan tüm canlılar için de çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Akşehir Belediyesi personeli tarafından belediye hizmet binasının önünde yerde bulunan Ebabil kuşu, Akşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren belediye veteriner hekimi tarafından gözetim altına alınarak tedavisine başlandı

Dünyada nadir olarak gözlemlenebilen kuşlardan biri olan, kendine has ilginç özellikleri ile dikkat çeken Ebabil kuşunun en ilginç özelliği ise neredeyse tüm ömrünü uçarak geçirdiği için yerde çok nadir gözlemlenebiliyor olması. Ebabil kuşları diğer kuşlardan farklı olarak tüm ömürlerini uçarak geçiriyor. Sadece üremek için yere konuyorlar ve bir daha havalanmıyorlar. Kendilerine has kanat yapısı uçarken aynı zamanda uyumalarını sağlıyor. Neredeyse tüm canlı türlerinden uzak durmayı tercih ettikleri için nadir görülen ve halk arasında Ebabil kuşu görenlerin o yıl hiçbir sıkıntı yaşamayacakları efsanesi bulunan bu kuşların Türkiye'de ise türlerinin 4 tanesi görülmekte. Göçmen kuşlar arasında yer alan Ebabil kuşları Türkiye iklimi gereği kış aylarında soğuk olduğu için sıcak ülkelere göçüp. İlkbaharın sonuna doğru da tekrar Türkiye'ye geliyorlar.

Küresel İklim Değişikliği Her Alanda Kendini Gösteriyor

Eskiden sadece Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün'de görülebilen Ebabil kuşları, özellikle 2000'li senelerin başında Türkiye içerisinde de görülmeye başladı. Bu durumun en büyük sebebi dünya çapında görülen küresel ısınma ve buna bağlı şekilde ortaya çıkan iklim değişikliği olarak görülüyor. Günümüzde sözü edilen küresel iklim değişikliği ise, fosil yakıtların yakılması, arazi kullanımı değişiklikleri, ormansızlaştırma ve sanayi süreçleri gibi insan etkinlikleriyle atmosfere salınan sera gazı birikimlerindeki hızlı artışın doğal sera etkisini kuvvetlendirmesi sonucunda yerkürenin ortalama yüzey sıcaklıklarındaki artışı ve iklimde oluşan değişiklikleri ifade ediyor.

Anahtar Kelimeler: ebabilkuşakşehir

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu