NEÜ’den Ağrısız Diş Tedavisi Konforu

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ)Diş Hekimliği Fakültesinde hastalara, uygun

26.06.2022 14:12, 2 ay önce eklendi.
NEÜ’den Ağrısız Diş Tedavisi Konforu

görülen durumlarda genel anestezi ile ağrısız diş tedavisi seçeneği sunuluyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan NEÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Rıza Tunçdemir, genel anesteziyle hastanın korku, heyecan, bulantı ve ağrısı ortadan kaldırılarak hasta ve hekime konfor sağlanmasının amaçlandığını kaydederek, “Ağız içindeki tükürük izolasyonunun sağlanması, ağız açıklığının artması, kullanılan materyalin ağız sıvılarından negatif etkilenmemesi için hekime çok iyi bir çalışma alanı sağlanıyor. Hasta da korkmadığı için çok başarılı sonuçlar ortaya çıkıyor. Bu yöntem daha çok, başka alternatif olmadığı için zihinsel engelli hastalarımızda kullanılıyor. Böylelikle onlara da tedavi imkanı sağlamış oluyoruz” dedi.

Hangi Durumlarda Genel Anestezi Seçeneği Kullanılıyor?

Genel anestezi seçeneğinin hangi durumlarda kullanıldığını anlatan Dekan Tunçdemir, “Özellikle diş hekimi fobisi olan hastalarda, iletişim kurulamayan çocuk hastalarda, şiddetli ağrılı işlemlerde, lokalanestezinin yetersiz olduğu büyük cerrahi ameliyatlarda genel anestezi işlemleri kullanılabilir. Genel anestezi bizim ilk tercih ettiğimiz bir tedavi seçeneği değil ama bu tür durumlarda mecbur kaldığımız için bir tedavi seçeneği olarak hastalarımıza sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ağrı Hissetmeden Diş Tedavinizi Yaptırın”

Korku ve çeşitli nedenlerden dolayı diş tedavisini erteleyenlere çağrıda bulunan Dekan Prof. Dr. Ali Rıza Tunçdemir, “Fakültemizde, hastaların bilinci açık olarak, verilen komutlara cevap verecek şekilde anestezi işlemi uygulanmaktadır. Bu işlemde hasta, yapılan işlemin ağrısını hissetmemektedir. Onun haricinde bilinci açık halde ve verilen komutlara da cevap verebilecek şekilde işlemler yapılabilmektedir. Korkudan ya da başka sebeplerden diş tedavisini erteleyen hastalar, fakültemizde hiç ağrı hissetmeden gerekli işlemlerini gönül rahatlığıyla yaptırabilirler” şeklinde konuştu. 

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu