Başkan Ekici,En Düşük Emekli Maaşı Asgari Ücret Oranında Olmalıdır Dedi

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, Emekliler Haftası dolayısı ile yaptığı açıklamada

02.07.2022 11:14, 1 ay önce eklendi.
Başkan Ekici,En Düşük Emekli Maaşı Asgari Ücret Oranında Olmalıdır  Dedi

 “Yaşamlarının en büyük bölümünde çalışan, emek harcayan insanların yaşlılıklarında İnsanca bir emeklilik yaşamaları temel haklarıdır. Ancak ülkemizde emeklilerin insanca bir yaşam sürmesi giderek zorlaşmaktadır.” Dedi.

Emekliler haftası dolayısı ile kameralar karşısına geçen İl Başkanı Hasan Ekici şu ifadeleri kullandı…

EMEKLİLER VE HAK SAHİPLERİ NE YAZIK Kİ BÜYÜK EKONOMİK ZORLUKLAR ÇEKİYOR

“İçinde bulunduğumuz hafta Emekliler Haftası ve otuz Haziran emekliler günü olarak kutlanmaktadır. Ömrünün en verimli dönemlerini ülkesine, milletine ve insanlığa hizmet etmekle geçiren özverili ve fedakârca yürüttükleri çalışmalarıyla emeği, alın terinin, helal kazancın timsali emekli vatandaşlarımızın emekliler haftasını ve Dünya Emekliler Günü'nü tebrik ediyorum.

Yaşamlarının en büyük bölümünde çalışan, emek harcayan insanların yaşlılıklarında İnsanca bir emeklilik yaşamaları temel haklarıdır. Ancak ülkemizde emeklilerin insanca bir yaşam sürmesi giderek zorlaşmaktadır.

Emekliler ve onların hak sahipleri on üç milyonu aşan sayılarıyla en önemli toplumsal gruplardan birini oluşturuyor.

En büyük toplumsal gruplardan biri olan emekliler ve hak sahipleri ne yazık ki büyük ekonomik zorluklar çekiyor. Dokuz milyonu aşkın yaşlılık aylığı alan emekli ve dört milyon civarındaki hak sahibi ciddi geçim sıkıntısı çekiyor. Milyonlarca emekli, asgari ücretin çok altında aylık gelir ile yaşamını sürdürmek zorunda kalıyor.

EMEKLİ AYLIKLARI GİDEREK DÜŞÜYOR

Emekli aylıkları giderek düşüyor. Bu durum yaygın bir emekli, yoksulluğu yaratıyor. Öte yandan düşük gelirler nedeniyle emeklilerin neredeyse yarısı ya bir işte çalışmak zorunda kalıyor ya da iş arıyor. TÜİK ve SGK verilerine göre milyonlarca emekli, sefalet aylıklarıyla yaşamaya çalışmaktadır. Ortalama emekli aylıkları asgari ücrete göre hızla gerilemektedir.

Türkiye'de zorunlu ve temel ihtiyaçların giderilmesi için taban ücret olarak belirlenen asgari ücrete yapılan zam karşısında emekli aylıkları sürekli her geçen yıl küçülmektedir.

Diğer bir sorunsa emekli maaşları arasındaki uçurum ve farklardır. Türkiye'de emekli aylıkları arasında büyük bir uçurum vardır. Türkiye emekliler arası gelir eşitsizliğinin en yüksek olduğu ülkedir. Türkiye'de en düşük emekli aylığı alan emeklilerin ilk dilimi ile en yüksek emekli aylığını alan arasında yaklaşık yedi buçuk kat fark vardır. Bu fark Avrupa Birliği ülkelerinde ortalama dört kattır. Ama Türkiye'de yedi buçuk kattır. Bir emekli memur ortalama dört bin beş yüz lira emekli maaşı alırken SSK emeklisi ortalama üç bin lira civarında maaş almakta, Bağ-Kur emeklisi ise iki bin beş yüz lira emekli maaşı almaktadır. Aynı yıllar boyunca çalışıp, emekli olanların aylıkları birbirinden farklıdır ve bu fark ciddi bir farktır. Emek aynı, prim günü aynı ama maaş farklı.

EMEKLİ AYLIKLARI ENFLASYONDAN KORUNMALI, REFAH ARTIŞINDAN PAY ALMALIDIR

Yine emeklilerin diğer bir sorunu ise artış oranlarıdır. Enflasyon ve büyüme oranları emekli aylıkları açısından yaşamsal öneme sahiptir. Emekli aylıkları enflasyondan korunmalı ve ülkedeki refah artışından pay almalıdır.

Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında TÜİK tarafından açıklanan TÜFE oranlarında artırılması öngörülmektedir. Emekli maaşlarının ekonomik büyümedeki artışı emekli aylıklarının artışında maalesef dikkate alınmamaktadır. Emekli aylıklarının artışının sadece enflasyonla sınırlanması emekli aylıklarının önemli oranda olarak düşmesine ve emeklilerin yoksullaşmasına neden olmaktadır. Emeklilerin milli gelir içindeki payı düşürmekte ve refahları hızla azalmaktadır. İnsan onuruna yaraşır bir emeklilik için emekli ve hak sahiplerinin aylık ve gelirleri yaşam koşullarına uygun hale getirilmelidir. Emekli aylık ve gelirlerinin alt sınırı asgari ücretle eşitlenerek en az asgari ücrete uyumlu bir biçimde artış sağlanmalıdır. Aynı koşullarda emekli olanların aylıkları arasındaki uçurum kapatılmalıdır.

Emekliler arasındaki uçurum en önemli emekli sorunlarından bir tanesidir.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILAN VATANDAŞLARIMIZIN HAKLARI İADE EDİLMELİDİR

Yine emeklilikte yaşa takılanların sorunları da bir an önce çözülmelidir. Çünkü emeklilikte yaşa takılanlarda bir emeklilik sorunudur.

1999 yılında çıkan bir yasa, ancak yasanın resmi gazetede yayımlanmasından sonra işe başlayanları etkiler, eğer bu yasa ile 1999 öncesi işe başlayan çalışanları da yasa kapsamına alırsanız bu olayla ancak 1999 yılı önceyi işe başlayan çalışanları cezalandırmış olursunuz ve böyle de olmuştur. Bu yanlıştan bir an önce dönülerek emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın hakları iade edilmeli ve bu vatandaşlarımız emekli edilmelidir.

EMEKLİLERİN BAYRAM İKRAMİYELERİ ENFLASYON KARŞISINDA EZİLMEMELİ

Yine emeklilerle ilgili önemli bir konuda bayram ikramiyeleridir. Önümüz Kurban Bayramı, Kurban Bayramı'na bir hafta var ve her bayramda emeklilere ödenen bayram ikramiyeleriyle ilgili olmaktadır.

Bilindiği üzere iki bin on sekiz yılında emekli bayram ikramiyesi bin TL olarak belirlenmişti. Üç yıl boyunca emekli bayram ikramiyesine herhangi bir zam yapılmadı. Üç yıl sonra iki bin  yirmi bir yılında emekli bayram ikramiyesine sadece yüz liracık bir zam yapıldı. Ve bugün iki bin yirmi iki yılındayız. Dört yıldır sadece yüzde onluk bir emekli bayram ikramiyelerine zam yapılmış durumda. Enflasyon karşısında emekli bayram ikramiyeleri de yüzde iki yüzlere varan oranda küçülmüş durumda. Bunu da iktidarın ve vatandaşlarımızın takdirine sunuyoruz.

Diğer bir konuda Önümüzdeki Temmuz ayında altı aylık enflasyon rakamları, TÜFE rakamları açıklanacak ve emeklilerimiz şu anda enflasyon altında eziliyorlar.  Emeklilerimiz enflasyon karşısındaki kayıplarını insan onuruna yaraşır seviyede bir artışla iktidardan talep ediyorlar. Bizler de Gelecek Partisi olarak Emeklilerimiz haklarını alıncaya kadar yanlarında olmaya devam edeceğiz.” Dedi.

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu