Karapınar’da hububat hasadı başladı.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Karapınar Zirat Odası

04.07.2022 19:41, 5 ay önce eklendi.
Karapınar’da hububat hasadı başladı.

Teknik Danışmanı ,Prof. Dr. Süleyman Soylu,  Karapınar Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner ile birlikte  Karapınar’da hasat yapılan tarlalarda inceleme  yaptılar.

Soylu, bu yıl Konya ovasında hububat hasadında 3 milyon ton üzerinde rekolte beklediklerini söyledi.  Prof Dr Soylu  Hasat zamanında  biçerdöverlerin dane kaybını en aza indirmesi gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Ekim döneminde  Karapınar’da 450 bin dekar arpa ve buğday ekildi. Kıraç alanlarda ve kısmi su verilen arpalrda hasat başladı. Hasatın %10 ‘u gerçekleşti. Kıraç alanlarda   dekarda 200-400 kg arasında sulu alanlarda  dekarda 1000 kg civarında seyrediyor.Bayram süresince hasatın hızlı olacağını tahmin ediyoruz.Bölgemizde çiftçilerimizin  gerek bitki besleme gerekse Toprak seçimi noktasında hassa olması sebebiyle  Konya’daki en yüksek  düzeydeki verime ulaştığını söyleyebiliriz.Geçen yıl çok kötü bir yıl yaşadık.Aşırı bir kuraklık vardı.Ama bu yıl Nisan ayındaki kuraklık dışında  ciddi anlamda bir kuraklı yaşanmadı.Şu anda da hasat zamaninda zaman zaman lokal yağışlar alıyoruz.Tabi bunlarında riskleri var.Hasat zamanındaki yağışlar ciddi manada olumsuzluklar oluşturabiliyor.Dileğimiz  çiftçilerin büyük girdiler vererek yetiştirdiği hububatların  hasat edilip depolardaki yerlerini alması ve insanlarımızın  gıda hayvanların yem  ihtiyacı  için sağlıklı bir  boyuta- gelmesidir.Konya ovası  Türkiye’nin buğday ve arpa ekiminde  yüzde 10’luk bir kısmını karşılıyor.650 bin hektar  buğday 350 bin hektar arpa ekimi  alanı var.Her yol dokuz yüz bin ton arpa,2  milyon ton bin ton buğday hasatı vardı . Bu yılda uzun yıllar ortalamasına yakın bir rekolte bekliyoruz.Bölgemizde 3 milyon ton  üzerinde Arpa ve buğday  rekoltesi bekliyoruz.Geçen yıla oranla önemli bir artış diyebiliriz.TMO’nunda  son ilave  açıkladığı ekstra ilave ücret farkıyla iyi bir hasat sezonu yaşayacaktır.hasat sezonu biçerlerde  ve sağlıklı hasat yapmasıdır. teknoloji değişti. Konya ovasında da Üst model  biçerler kullanılıyor bakanlık yüzde 2 ye kadar biçerdöverlere  kayıp izni verse de gıdanın önemli olduğu günümüzde yüzde 2 de büyük rakam.  Biçerdöver hem de tarla sahiplerinden ricamız titiz davranmalıdır.Sapta çok değerli hem dipten hem de yavaş  bir biçimde hasat yaparak  dane kaybını en aza indirecek  bir hasat gerçekleştirmelerini istiyoruz..Hem biçercilerin  hem tarla sahiplerinin ortak noktada buluşup çiftçinin uzun emekler verdiği ürünün heba olmasının önüne geçilmesi hem ülke ekonomisi açısından hem çiftçimiz açısından son derece önemli.

Karapınar Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner,  Karapınar’ın önemli bir tarım yeri olduğunu söyledi. Başkan Üner ,Çiftçinin her zaman destelenmesi gerektiğini belirterek Şunları ifade etti: Konya ovasında yemlik arpanın hasadı başladı.Yağış rejimi uzun yıllar ortalamana baktığımızda bu yıl biraz daha iyi.arpa ile hasat başladı.Hem bizim için hem Konya’daki çiftçilerimiz için bereketli bir yıl olur.Buğday ve arpa’da TMO le Tarım ve Orman bakanlığının ortaklaşa açıklamış olduğu fiyatlar inanılmaz derecede fiyatlara katkı sağladı.Üreticinin ayakta kalması noktasında ,tarımda sürdüre birliği noktasında iyi bir destek oldu.kıraçta ekili arazimiz çok az.Hububatı Sulu tarım olarak yapıyoruz.dünyada ve ülkemizde  yaşanan kuraklık olduğu için sulama sayısı arttı.Geçen yıl kuraklıkla birlikte sula sayısı artı ve maliyette artmıştı.Yıllık yağışı 270 mm olan Karapınar’da yağış şu an 300 milimetreyi geçmiş durumda.o da maliyetlere olumlu şekilde yansıdı.geçen yıla göre ekmeklik buğdayda  10 bin dekar arttı.Şu anda 250 bin  dekar ekmeklik buğday  ekimi yapıldı.arpada artış oldu 150 bin dekar ekim yapıldı.Sonbahar döneminde gübre artışı nedeni ile gübre tarlaya atılamadı   veya atılması gereken  gübrenin % 50’ si atıldı.Bunun sonucu hasat döneminde göreceğiz.Yağış rejimin iyi olduğu dönemde rekoltenin düşeceğini sanmıyorum..Karapınar son yıllarda tarım ve sulama teknolojisi  gelişti.% 80 sulu tarım yapılıyor..Teknolojiyi iyi kullanıyor.Gıda dünyada çok önemli.Buğday Türkiye’de 19 milyon ton civarında  rekolte bekleniyor.Tüketim 21 milyon ton.Civarında Burada yapılan hububat tarımı önem arz ediyor.tona verilen  ek 400 lira destek  çok ciddi destek.hakkaniyet şekilde  ücretin artırılması ve çiftçinin desteklenmesi gerekir.üreten insanların ayakta kalması gerekiyor..Bütün çiftçilerimize verimli ve kazasız  hasatlar diliyorum ””

 

Anahtar Kelimeler: Hububathasadkarapınar

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant