Eti Alüminyum,Enerjiden Gelen Emisyonu Sıfırladı

Oymapınar Hidroelektrik Santrali’ni YEK-G sistemine dâhil eden Eti Alüminyum, 2022 yılının ilk 6 ayında,

07.07.2022 09:18, 5 ay önce eklendi.
Eti Alüminyum,Enerjiden Gelen Emisyonu Sıfırladı

enerjiden gelen emisyonunu sıfırladı. Güneş enerji santrallerinin yatırımlarını bu yılın sonunda tamamlayacak olan Eti Alüminyum, ‘yeşil alüminyum’ hedefindeki en önemli fazı sonuçlandırmış oldu.

6Temmuz 2022 – Eti Alüminyum, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında, sera gazı emisyonlarına ilişkin tedbirleri hayata geçirmeye başladı. ‘Yeşil alüminyum’ olarak bilinen düşük karbonlu alüminyum üretimini gerçekleştirebilmek için bir dizi adımlar atan Eti Alüminyum, Oymapınar Hidroelektrik Santrali’ni, Yenilenebilir Enerji Kaynak Garantisi (YEK-G) sistemine dâhil ederek tükettiği elektriğin %60’ını yenilenebilir kaynaktan karşıladığını belgelemiş oldu. Konya Seydişehir’de Türkiye’nin tek birincil alüminyum entegre tesisine sahip Eti Alüminyum,YEK-G belgeleri ve yıl içinde devreye alınan GES yatırımlarıyla 2022’de yakaladığı sıfır emisyonu devam ettirmeyi ve güneş enerji santrallerini (GES)yıl sonuna kadar tamamlamayıamaçlıyor.

‘HEDEFİMİZ, YEŞİL ALÜMİNYUM’

Eti Alüminyum A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Arkan, “yeşil alüminyum” hedefinde önemli bir ilerleme kaydettiklerini belirterek, yapılanikili anlaşmalarla 2021 yılındaki enerjiden gelen emisyonlarımızı%50 oranındadüşürerek yarı yarıya azaltmış olduk. 2022 yılında ise Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ) tarafından verilen YEK-G sertifikaları ve yıl içindedevreye aldığımız güneş enerji santralleri (GES) yatırımları ile ilk 6 ayda enerjiden gelen emisyonları sıfırladık. GES yatırımlarının bu yılın sonunda tamamlanacağını öngörüyoruz” dedi. Alüminyum üretiminde elektrik tüketimlerinin yüksekliğine dikkat çeken Arkan, “Tüm dünyada alüminyum sektöründe emisyon oranlarının önemli bir kısmını enerji oluşturuyor. Bu açıdan baktığımızda ‘yeşil alüminyum’ hedefimize oldukça yakın olduğumuzu söyleyebilirim”diye konuştu.

Önceliklerinin Ar-Ge ve inovasyon yatırımları olduğunu vurgulayan Arkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Alüminyum külçe, t-ingot, yuvarlak ingot, yassı ingot, alaşımlı külçe gibi ürünlerin üretimi ve satışının yanında, alüminyum hidroksit kullanarak alüminyum oksit (alümina) üretiyoruz. Boksit cevheri çıkarılan maden ocağımızda, çıkarılan cevherin tamamı işleniyor. ATH adı verilen yanmayı geciktirici yeni stratejik ürünümüz, EtiFine markasıyla otomotiv, uçak, tren sektöründe iç döşemelerde, yanmaz halı üretiminde, enerji ve haberleşme kablolarının izolasyon kısımlarında %60’a kadar kullanılabilecek. Önümüzdeki dönemde Ar-Ge çalışmalarına devam ederek stratejik sektörlerin tedarikçisi olmayı sürdüreceğiz.”

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant