Sağlık-Sen, İdari İzin yazısını mahkemeye taşıdı

Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay” Sağlık-Sen Genel Merkezimiz, Sağlık Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü

09.08.2022 15:27, 2 ay önce eklendi.
Sağlık-Sen, İdari İzin yazısını mahkemeye taşıdı

tarafından yayınlanan “idari izin” hakkındaki görüş yazısını, yürütmenin durdurulması talebiyle mahkemeye taşıdı.

Konu hakkında yönetim kurulu adına yazılı bir açıklamada bulunan Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay; “ Sağlık-Sen Genel merkezimizin dava dilekçesinde, 6. Dönem Toplu Sözleşmenin, Sağlık ve Sosyal Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme Bölümünün 44’üncü maddesine atıf yapıldı. Buna göre, resmi ve dinî bayram tatili sebebiyle verilen genel idari izin günlerinde hizmet veren sağlık çalışanlarına çalıştıkları süre ile orantılı olarak izin kullandırılacağının, izin kullandırılmasının mümkün olmadığı durumlarda ise nöbet ücreti ödenebileceğinin yer aldığına dikkat çekildi.

Temmuz ayı içerisinde yer alan Kurban Bayramı nedeniyle 13 Temmuz ve 14 Temmuz 2022 tarihlerinde kamu görevlilerinin idari izinli sayılmalarına karar verildiği hatırlatılan dilekçede, şu ifadelere yer verildi:  “2022 Temmuz dönemi aylık çalışma süresinin resmi tatiller ve idari izin süresi düşüldükten sonra 125 saat olarak mı yoksa idari izin süreleri de aylık çalışma süresine dâhil edilerek 141 saat üzerinden mi değerlendirileceği hususlarında oluşan tereddüttün giderilmesi için Sağlık Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan yazı ile uygulamadaki farklılıklar giderilemediği gibi toplu sözleşme ile getirilmiş olan söz konusu hükme ve hükmün ruhuna aykırı bir uygulamaya sebebiyet verilmiştir.”

 “Davalı idarenin işleminin bu hali ile uygulamayı doğrudan etkilediğinden kesin ve yürütülebilir işlem niteliğinde olup, iptali gerekmektedir” denilen dilekçede, Temmuz ayı için mesai saatinin 125 saat olduğu, toplu sözleşme hükmü gereği 125 saatin üzerindeki çalışmaların karşılığında ücret ödenmesi gerektiği kaydedildi.

Sağlık-Sen  genel merkezimiz açtığı davada, görüş yazısının hukuka aykırı olduğuna dikkat çekerek,  yazının öncelikle yürütmesinin durdurulmasını ve bilahare iptalini talep etti.” Dedi

 

 

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu