Kaymakam Pişkin, Kezban Gören’in Hayal Kahramanları Bahçesini Gezdi

Seydişehir Kaymakamı Deniz Pişkin, Kezban Gören’in çocukluğunda okuduğu kitaplardan

09.08.2022 22:58, 2 ay önce eklendi.
Kaymakam Pişkin, Kezban Gören’in Hayal Kahramanları Bahçesini Gezdi

esinlenerek yaptığı objelerle müzeye çevirdiği nostaljibahçesini gezdi.

Türk toplumunun geçmişini, kültürünü ve yaşama biçimi ile objelere yansıtan Kezban Gören’in daha önce meyve sebze yetiştirdiği bahçeyi hayal kahramanları objeleriyle her yaştan insanın görmesini sağladığını belirtti.

Kaymakam Pişkin, ‘’"İlçe merkezinde, ailesinden kalma 650 metrekarelik bahçede eşi ile yaşayan, 2 çocuk annesi Kezban Gören, daha önce sebze meyve yetiştirdiği yerde değişiklik yapmaya karar vermesi ile elbise giydirdiği ve yüz ifadesi kondurduğu; Kurtuluş Savaşı kahramanı "Kara Fatma", "Bisikletten Düşen Çocuk", "Balık Tutan Adam" ve "Eşine Evlenme Teklifi Eden Genç" gibi 28'e yakın hayali kahramanını, bahçesinde ziyaretçilerine ve misafirlerine tanıtıyor. Bundan da mutluluk duyuyor. Keziban hanım ve ailesine misafirperverlikleri ve hoş sohbetleri için teşekkür ediyorum"dedi.

28 minyatür objeyle ziyarete gelenleri tarih öncesi yolculuğa çıkardığını ifade eden Kezban Gören, ‘’ Okuyamadım. İlkokul mezunuyum. Çok kitap okudum 10 yıl kitaplardan esinlendiğim hayalimle bahçeme hayal kahramanlarını objelerle sergiledim. Müze gibi. Mustafa Kemal Atatürk'ün  Trablusgarp Savaşı zamanında falına bakan falcı bacıdır. Okuduğum bir kitapta 1912 yılında İtalyanlarla yapılan Trablusgarp Savaşı'na katılan Mustafa Kemal Atatürk ‘ün diğer subay arkadaşlarının ısrarı üzerine fal baktırdığını okudum. Buradaki falcı Mustafa Kemal Atatürk'e 15 yıl boyunca büyük bir devletin hükümdarı olacaksın demiş. Ben de bu durumdan esinlenerek bahçeme o anı yaşatmak için bir falcı bacı yaptım. Ayrıca karakterlerim arasında Atatürk Koşusuna katılan Remzi ve Remziye karakterleri de var. Kuvayı milliye ye katılan Aydınlı Yörük Ali hikâyesi beni çok etkiledi. Okul dönemlerinde öğrenciler geliyor. Vatandaşlar her gün ziyaret ediyor. Ben bahçemde kitaplarım ve oluşturduğum karakterlerle huzurluyum. Okuma sevgimden hiç vaz geçmedim. Tarih kitapları okumayı daha çok seviyorum. Şiiri seviyorum. Şimdiye kadar 140 kitap okudum. Herkesin de kitap okumasını tavsiye ediyorum.’’

Anahtar Kelimeler: bahçekonyaseydişehr

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu