NEÜ SOME, Siber Güvenlik Çalışmalarına Devam Ediyor

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Siber Olaylara Müdahale Merkezi (SOME) kurumun siber güvenliğinin sağlanması

17.08.2022 15:45, 4 ay önce eklendi.
 NEÜ SOME, Siber Güvenlik Çalışmalarına Devam Ediyor

, personel ve öğrencilerin siber güvenlik konusunda bilinçlendirilmesi noktasında çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

NEÜ SOME,üniversite için arka planda gerçekleştirilen teknik konulardan savunma çalışmaları, düzenli penetrasyon çalışmaları,  iz kayıtlarının merkezi olarak yönetilmesi, Siber Operasyon Merkezinin (SOC) takibi, Network Operasyon Merkezinin (NOC) takibi, SIEM (Güvenlik Bilgileri ve Olay Yönetimi) çalışmaları, Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatlarına katılım sağlanması, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) ile iletişimin koordine edilmesi, saldırı tespit sistemi gibi güvenlik ürünlerinin belirlenmesi ve korelasyonunun yapılması gibi politikaların belirlenmesi sürecinde Bilgi İşlem Daire Başkanlığı bünyesinde görevlerini yürütüyor.

Teknik çalışmalar dışında, kurumda bir siber olayın gerçekleşmediği durumlarda SOME, kurum içi farkındalık çalışmalarının gerçekleştirilmesinden sorumludur. Farkındalık çalışmaları kapsamında SOME;personele yönelik periyodik olarak bilinçlendirme sunumları yapılması,ortak kullanım alanlarına bilgi güvenliğiyle ilgili posterlerin asılması, siber güvenlikle ilgili periyodik olarak kurum içi bültenlerin hazırlanması, kurum çalışanlarına periyodik olarak bilgi güvenliğiyle ilgili hatırlatma e-postaları gönderilmesi, varsa kurumun iç portalında siber güvenlik ile ilgili bir bölüm oluşturulması, kurumun bilgi güvenliği farkındalığını ölçecek anketlerin düzenli olarak yapılması faaliyetlerini gerçekleştirir.

Ayrıca SOME’nin görevleri arasında, kurum içerisinde siber güvenlik alanına giren her konuda, kurumsal bilinç oluşumuna katkı sağlamak, birimler ve personellere ilgili alanlarda danışmanlık hizmeti vermek, kurum içerisinde faaliyet gösterecek nitelikli insan gücü yetiştirilmesine katkı sağlamak, akademik araştırma ve çalışmalar yapmak yer almaktadır.

Bu kapsam doğrultusunda NEÜ SOME Birimi, idari ve akademik personele yönelik çevrimiçi olarak siber güvenlik farkındalık çalışmasını gerçekleştirmiştir. Belirli aralıklarla farkındalık eğitimlerinin devamı yapılacaktır. Dijital platformlarda ise, Kurumsal İletişim Koordinatörlüğününde destekleri ile sosyal medya paylaşımları, web sitesi haberlerinin yapılması ve basılı görsellerin hazırlanarak dikkat çeken yerlere asılması gibi işlemlerde farkındalık çalışmaları içerisinde yer almaktadır.

Anahtar Kelimeler: sömekonyaneü

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant