Hadim-Dedemli’de Kiraz Ağaçları susuzluktan kuruyor

Hadim ilçesine Bağlı Dedemli Mahallesinde bulunan kiraz ağaçları suyun membası olarak gösterilen

18.08.2022 15:14, 4 ay önce eklendi.
Hadim-Dedemli’de Kiraz  Ağaçları susuzluktan kuruyor

Bozkır Barajının yanında olmasına rağmen sulama sisteminin baraj altında kalması, ilgisizlik ve görmezlikten gelinmesi nedeniyle susuzluktan kuruyor.

Türkiye'nin önemli kiraz ve vişne üretim merkezlerinden biri olan Hadim-Dedemli Mahallesinde, kiraz ağaçları Bozkır Barajının yanında olmasına rağmen su verilememesinden dolayı ağaçlar kurumaya başladı. Kiraz ağaçlarının bulunduğu bahçe sahibi ve Kiraz üreticisi Ali İhsan Akçırahan iddialarına göre ilk planda 25 yıllık 100 adet Kiraz ağacımın olmasına rağmen susuzluktan yüzde 25 ağacımız şu an itibariyle kurudu. Diğer ağaçlarımın da kuruma tehlikesi ile karşı karşıya

Yaklaşık 3-4 aydır ağaçlarıma su veremiyorum. Ağaçlarım kuruyor. Mağdurum ve bununla ilgili sorumlu olan Hadim Belediye Başkanlığı ve DSİ ‘ye dilekçeler verdim 3 ay önce. Ama henüz bir dönüş yapmadılar.Fakat süreç çok yavaş ilerliyor, ağaçlarımda kurumalar devam ediyor İçim acıyor, çözüm üretilmesi için yetkililerden yardım bekliyorum. Mağdurum” diye konuştu.

Dedemli Mahallesi Muhtarı Yunus Özer ise, Dünyanın en iyi kirazları bilindiği üzere Hadim İlçemizde üretilmektedir. Mahallemizde Bozkır Barajının yapılamasının ardından mevcut olan sulama sistemlerimiz baraj altında kalmıştır. Bu nedenle de bölgemizde bulunan Kiraz ağaçlarını maalesef sulayamıyoruz. Bizim bu sorunumuzu Hadim Belediye Başkanlığı ile DSİ Bölge müdürlüğünün ortaklaşa hazırlayacağı bir proje ile çözülebilir ve bizlerin Kiraz ağaçları kurtarılmış olur. Sorumlu olan her iki kuruma bu konuda yaklaşık 3 ay önce Kiraz yetiştiricilerimizle dilekçe vermemize rağmen henüz bir cevap vermediler. Bizler bu konuda çok ciddiyiz. Ağaçlarımız kurtarılabilmesi için İlk önce Konya ya, gerekirse Ankara’ya kadar gitmeyi düşünüyoruz. Yetkili kurumların bir an önce bizim mağduriyetimizi gidermeler için harekete geçmelerini bekliyor ve talep ediyoruz” dedi.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant