Karaca: Dar Gelirliler ödemede zorluğa düşecektir

Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca Sosyal Konut hamlesini değerlendirdiği açıklamasında,

16.09.2022 21:23, 3 ay önce eklendi.
Karaca: Dar Gelirliler ödemede zorluğa düşecektir

dar gelirlilerin ödeme zorluğuna düşeceği gibi, projenin nihai aşamasında da hedefinden sapma yaşanacağı endişesini taşıdıklarını ifade etti.

 İktidarın Sosyal Konut hamlesiyle ilgili bir değerlendirme yapan  Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca, " Artan fiyatlar, yükselen enflasyon, alım gücündeki azalma sonucunda ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza uygun şartlarda konut üretmek amacıyla açıklanan 250.000 sosyal konutun kurada kazanacak vatandaşlarımız için şans olmakla beraber diğer birçok vatandaşımız için çözüm olmayacaktır. Artan inşaat maliyetleri nedeniyle ve yılda iki kez yapılacak artışlardan dolayı dar gelirlilerin ödeme zorluğuna düşme ve projenin nihai aşamasında da hedefinden sapma endişesi  taşıyoruz.  TOKİ aracılığıyla daha önce açıklanan projelerin yerine getirilmesinde eksikler olduğunu düşünüyoruz. Önce bu projelerin hesabının verilmesi gerekiyor. Yeni açıklanan projeye gelince; 84 milyon vatandaşımızın önemli bir kısmı dar gelirli vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Şu ana kadar ki müracaat sayısının fazlalığı da bunun göstergesidir. Asgari ücretin 5.500 TL olduğu bir dönemde 18.000 TL altında geliri olan ailelerin müracaat edeceği projenin başlamadan sadece umut ticaretine vesile edilmesine razı olmayacağız" dedi.

Ödeme güçlüğü çeken vatandaşlar için uzun vadeli finansman sağlanmalıdır

Ödeme güçlüğü çeken vatandaşlarımız için uzun vadeli finansmanın uygun bir çözüm olacağını belirten Karaca;" Ancak yılda iki defa memur maaş artışına endeksli taksitlerin, düşme beklentisi olmayan enflasyon ortamında taksitleri ödeme zorluğu ortaya çıkarabilecektir. Sosyal Konut projesinden sapma endişesi taşıyoruz. Her ne kadar Sayın Bakan asgari ücretli olup ödeme güçlüğü çekecek vatandaşlarımıza yaptığı tavsiye ile nasıl ödeneceği konusunda tavsiyelerde bulunsa da Partimizin iktidarında Genel Başkanımız Ali Babacan’ın ekonominin başında olduğu günlerdeki gibi, makro ve mikro ekonomik göstergelerin düzelmesi sonrası, tüm dar gelirli vatandaşlarımız uygun şartlarda ev ve diğer ihtiyaçlarını karşılayacağı bir duruma gelecektir" diye sözlerini tamamladı.

 

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant