Binlerce öğretmen, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun geri çekilmesini istiyor

Türkiye genelinde Eğitim-İş’e üye yaklaşık 10 bin öğretmen, Ankara Ulus’taki ilk Meclis binasının önünden Anıtkabir’e Yürüdü

02.10.2022 13:01, 2 ay önce eklendi.
Binlerce öğretmen, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun geri çekilmesini istiyor

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun geri çekilmesini istedi.

 

 Polisin izin vermediği ve sonradan izin verdiği Yürüyüşe Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, yönetim kurulu üyeleri, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Konfederasyona bağlı sendika başkanları, Eğitim-İş Sendikasının şube başkanları, üyeleri, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Muğla Milletvekili Suat Özcan, Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Muğla Milletvekili Burak Erbay, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Yozgat Milletvekili Ali Keven, Hatay Milletvekili Serkan Topal, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, ADD ve ÇYDD yönetim kurulu üyelerinin katıldığı yürüyüşe, Konya Şube yönetimi ve ilçe temsilcileriyle üyeleri katılarak, destek verdi.

 

Ankara Ulus’taki İlk meclis binasından başlayan yürüyüşün Anıtkabir önüne gelmesiyle burada basın açıklaması yapan Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, “Sendikamızın değerli üyeleri; Atamıza, Başöğretmenimize, bu kutlu, bu onurlu yürüyüşü gerçekleştiren tüm arkadaşlarımız, ayağınıza, yüreğinize sağlık. Atamıza bir saygı duruşu için buraya geldik. Öğretmene saygı, öğretmenlik mesleğine yakışır bir kanun için, eğitime bütçe, eğitim emekçilerine yakışır bir bütçe için, bu ülkedeki her bir çocuğumuzun bilimsel, kamusal eğitim hakkı için yaptığımız bu yürüyüş tarihe geçmiştir, tekrar ayağınıza, yüreğinize sağlık. Gerçekleştirdiğimiz Büyük Yürüyüşümüz sonrası huzurunuzdayız. Sizin gelecek nesilleri emanet edecek kadar önem verdiğiniz eğitim çalışanları olarak, her zaman ve her koşulda Cumhuriyet'in bizlere yüklediği görev ve sorumlulukların bilinciyle hareket etmekteyiz. On binlerce eğitim emekçisi adına huzurunuzda söz veriyorum; Ant olsun ki, bilimi ve aklı rehber edinmiş tüm eğitim emekçileriyle, bu ülkenin çocuklarını emanetleriniz ve devrimleriniz ışığında geleceğe hazırlayacak, mücadelemiz ve duruşumuzla sizi yaşatacağız! Açtığınız yolda, gösterdiğiniz hedefe hiç durmadan yürüyecek; gerçek kurtuluşun ancak cehaletin ortadan kaldırılmasıyla olacağı sözünüzden hareketle, nereden gelirse gelsin cehaletle savaşmaya kararlılıkla devam edeceğiz! Ne senden geçeriz, ne de eserinden” dedi. 

 

Yürüyüşü değerlendiren Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, “Akıl ve bilimin, ilke ve devrimlerinizin ışığında, "fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür" kuşaklar yetiştirmek; kimsesizlerin kimsesi olsun diye kurduğunuz Cumhuriyet’te, hiçbir evladımızın kimsesiz ve eğitimsiz kalmamasını sağlamak en büyük amacımızdır. Mücadelemizi, Cumhuriyetimizin bağımsızlığını, egemenliğini, ülkenin bütünlüğünü, laik, bilimsel, ulusal, kamusal eğitim hedefini geliştirerek korumak; ülkede yaşayan her bir çocuğun ve gencin eşit, parasız ve nitelikli eğitim hakkını yaşama geçirmek için kararlılıkla sürdüreceğiz. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun geri çekilmesi içinde mücadelemize devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Basın açıklamasından sonra Anıtkabir ziyaret edilerek,  Atatürk’ün mozolesine çelenk sunumunun yapıldığı yürüyüş sona erdi.

 

 

 

Anahtar Kelimeler: ÖĞRETMENKONYAANKARAMESLEK

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant