Turnike Sistemi Süresi ve Karbon Emisyonu Azaldı

Öğrenci biniş ücretlerine 5 yıldır, sivil biniş ücretlerine 3 yıldır zam yapmayan, filosunu yeni otobüslerle güçlendirerek

04.10.2022 16:13, 2 ay önce eklendi.
Turnike Sistemi  Süresi ve Karbon Emisyonu Azaldı

toplu ulaşımda Türkiye’de model uygulamalara imza atan Konya Büyükşehir Belediyesi, sürdürülebilir ulaşım kapsamında duraklarda da düzenleme yapıyor. İlki Kültürpark otobüs duraklarında hayata geçirilen turnike sistemini Alaaddin otobüs duraklarında da uygulayan Büyükşehir, hem otobüslerin durakta bekleme süresini hem de karbon emisyonunu azalttı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin, toplu ulaşımda kaliteyi ve güvenliği artırmaya yönelik çalışmaları sürüyor.

Toplu ulaşımda Konya Modeli Belediyecilik anlayışıyla öğrenci biniş ücretlerine 5 yıldır, sivil biniş ücretlerine 3 yıldır zam yapmayan Konya Büyükşehir Belediyesi, filosunu yeni otobüslerle güçlendirirken ulaşım konforunu artırmak için de çalışmalar yapıyor.

Sürdürülebilir ulaşım kapsamında duraklarda düzenlemeler yapan Konya Büyükşehir Belediyesi, günlük 63 hat, 1.593 sefer ve 12 bin yolcu hareketliliğiyle Kültürpark aktarma merkezinden sonraki en büyük aktarma merkezi olan Alaaddin duraklarında da turnike sistemini hayata geçirdi.

GÜVENLİ VE SİSTEMATİK BİR ORTAM OLUŞTU

Benzer güzergaha sahip otobüs hatlarını aynı turnikede birleştirerek yolcuların alternatif hat tercihlerini kolaylaştıran turnike sistemiyle vatandaşların biniş süreleri kısalırken daha konforlu yolculuk yapma imkanı sunuluyor. Biniş ve iniş esnasında oluşan karışıklıklar yine bu sistem sayesinde ortadan kalkarken yerini güvenli ve sistematik bir ortam aldı.

Büyükşehir Belediyesi trafikteki diğer sürücülere ve yayalara daha güvenli bir ortam oluşturmak amacıyla Alaaddin otobüs duraklarındaki 3. peronu da iptal etti.

BEKLEME SÜRESİ 498 DAKİKA DAHA AZALDI

Durakta oluşturulan turnike sistemi ve 3. peronun iptal edilmesiyle cadde boyunca oluşan trafik yoğunluğunun önüne geçilirken otobüslerin durakta günlük bekleme süresi de 498 dakika daha azaldı. Bu sayede otobüslerin yakıt sarfiyatı azaltılırken, bekleme süresindeki oluşan karbon salınımı da 53 bin 351 gram daha düşerek çevrenin korunmasına da katkı sağlandı.

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant