ÜNAK 2022 Sempozyumu, NEÜ Ev Sahipliğinde Düzenlendi

Üniversite ve Araştırma Kütüphanecileri Derneği (ÜNAK) 2022 Sempozyumu bu yıl, “Bugünü Geleceğe Taşımak:

06.10.2022 17:24, 2 ay önce eklendi.
ÜNAK 2022 Sempozyumu, NEÜ Ev Sahipliğinde Düzenlendi

Kütüphaneler ve Sürdürülebilirlik” temasıyla Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

NEÜ Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Nezahat Keleşoğlu Konferans Salonu'nda düzenlenen ÜNAK 2022 Sempozyumu’nun açılış töreninde konuşan NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, yayıncılık alanında önemli projeler geliştirdiklerini ifade ederek, “Üniversite yayıncılığı alanında ülkemizde örnek bir modelde bilimsel eserler yayınlıyor, öğrencilerimizin bilimsel bakış ve araştırma etiği bilinciyle yetişmelerine yönelik faaliyetler yürütüyoruz. Ülkemizde bir ilk olan Yayıncılık Yaz Okulu’nu geçen ay şehrimizde gerçekleştirdik. Yayıncılık alanında kendini yetiştirmek isteyen gençlerimize yönelik değerli bir platform oluşturduk” dedi.

“Sürdürülebilir Kalkınmanın En Önemli Odaklarından Biri Kütüphanelerdir”

Kurumsallaşan bilgi anlayışı olmadan kalkınmanın olamayacağını belirten NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, “Üniversite olarak üzerinde durduğumuz önemli konulardan biri olan ‘Sürdürülebilir Kalkınma’nın en önemli odaklarından biri de kütüphanelerdir. Dijital dönüşümün etkisiyle kütüphanelerin de işlevlerinde büyük bir değişim söz konusu. Üniversite kütüphanelerinin de bu değişimi yakalamasını değil bu değişimi yönetmesini arzu ediyoruz. Merkezi kütüphanemizin hazırlığı sürerken gerçekleşen bu bilimsel etkinliğin çıktılarını çok değerli görüyorum. Bu doğrultuda ÜNAK Sempozyumu’na, Necmettin Erbakan Üniversitesi olarak ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. ÜNAK 2022 Sempozyumu’nun ülkemiz için faydalı olmasını temenni ediyor, bu programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Bilimsel Yayınlar Koordinatörlüğü ile Örnek Bir Uygulamaya İmza Attık”

NEÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Kaleci, üniversite olarak son 4 yılda bilimsel yayıncılıkta öncü faaliyetler yürüttüklerini kaydederek, “Bu süreçte Türkiye’de ilk kez bilimsel yayınlar koordinatörlüğü kurarak örnek bir uygulamaya imza attık. 2020 yılında üniversite yayıncılığında sürdürülebilir olmak ve markalaşmak amacıyla 2012’den bu yana hizmet veren NEÜ Kültür Yayınları, “NEÜ Yayınları” adıyla yeni bir markaya dönüştürüldü. Bilimsel yayıncılık alanında yapılanlar kütüphane tarafına aktarılarak eşgüdümle birlikte sistemsel ve sürdürülebilirlik anlayışıyla yürütülmektedir. Bu yapıların merkezi bir hüviyet kazanması ve yürütülmesi bağlamında yaklaşık 20 bin metrekarelik bir kütüphane inşaatına başlandı ve süreç hızla devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Üniversite ve Araştırma Kütüphanecileri Derneği Başkanı Fatih Kumsel ise derneğin çalışmaları hakkında bilgiler vererek, “Kütüphanecilik alanında ihtiyaç duyulan mesleki konular ve eğitim toplantıları, çalıştaylar, sanal stajlar, bölgesel toplantılar yaparak tüm kütüphanecilerin mesleki gelişimlerine katkı sağlamaya çalışmaktayız. Toplumun karşılıksız olarak doğru bilgiye ulaşmasını sağlayan kamusal alanlar olarak kütüphane ve bilgi merkezleri, toplumların sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada bilgiye eşit ve hızlı erişim sunarak sürece doğrudan dahil olmaktadırlar. Dolayısıyla biz bu yıl ki temamızı özellikle ‘Bugünü Geleceğe Taşımak: Kütüphaneler ve Sürdürülebilirlik’ olarak belirledik” diye konuştu.

Açılış programının ardından 2 gün süren sempozyumda söyleşi, panel ve sunumlar yapıldı. 200’ü aşkın ulusal ve uluslararası katılımcı ile 15’ten fazla yayıncı ve firmanın katılım sağladığı sempozyum kapsamında “VikiMaraton: Gençler ve Sürdürülebilirlik”, “Kültürel Alanda Sosyal Girişimcilik” ve “Podcast İçerik Geliştirme”atölyeleri gerçekleştirildi.

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant