Seydişehir Tarihi Millet Mektebinin Restorasyonu Tamamlansın

Cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk’ün talimatlarıyla Türk eğitimine hizmet amacıyla örnek okullar kapsamında

21.11.2022 12:21, 3 hafta önce eklendi.
Seydişehir Tarihi Millet Mektebinin Restorasyonu Tamamlansın

1928 yılında Seydişehir Bostandere Mahallesinde 410 metrekare alan üzerine taş ustaların tarafından yapılan tarihi millet mektebi yıllardır atıl olarak kaderine terk edildi.

Cumhuriyetin ilk yıllarında inşa edilen tarihi okul Konya kültür müzeler müdürlüğüne devredilmiş restorasyonu yarım kalmış yıllardır çürümeye terk edilmiş.

OKULUN TARİHİ KİMLİĞİNE SAYGI GÖSTERİLSİN;

Mahalle Muhtarı Osman Koca, binanın tarihi önemi nedeniyle aslına uygun bir şekilde yeniden yapılması için harekete geçtiğini belirterek okulun mahalleye devredilmesini istedi.

Okulun yıllardıratıl durumda olduğunu dile getiren Muhtar Osman Koca, ‘’Bende bu okuldan mezun oldum. Okulumuz en son 1995 yılında restorasyonu başlamış ödenek yetersizliğinden yarım kalmış ve yıllardır atıl vaziyette durmaktadır. Konya Kültür müzeler müdürlüğüne devredilmiş. Burasının mahalleye devri yapılara muhtarlık binası, halk eğitim veya müze yapılması gibi değerlendirilmesini istiyoruz’’ dedi.

Emekli öğretmen Kadir Yılmaz, Bu okuldan mezun olup burada öğretmenlik yaptığını söyledi;

Yılmaz, “ Ben 1958 yılında bu okuldan mezun oldum. Burada öğretmenlik yaptım. Asırlık taş binamızın okulumuzun heder olmasına gönlümüz razı olmuyor. Buraya sahip çıkılmasını istiyorum. Buranın yeniden hayat bulması için çeşitli şekillerde değerlendirilmesi gerekir. Müze olması veya başka şekilde kullanılması gerekiyor. Yıllardır atıl vaziyette kalmasına üzülüyoruz.’’ dedi.

Osman Kul, 1967 yılında okumak için bu okula kayıt olduğunu dile getirerek Böyle atıl vaziyette kalmasına gönlünün razı olmadığını belirti.

 

 

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant