Hz. Mevlana Törenle Karşılandı

Hz. Mevlana ve ailesinin Konya'ya gelişinin 785. yıldönümü dolayısıyla temsili karşılama töreni düzenlendi.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Hz. Mevlana Törenle Karşılandı
Mevlana Meydanı ’nda Hz. Mevlana ve ailesinin Konya'ya gelişi temsili olarak canlandırıldı. Törene Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Karatay Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Hz. Mevlana'nın 22. kuşak torunu Esin Çelebi Bayru, kamu ve kurum müdürleri, vatandaşlar, yabancı turistler ve öğrenciler katıldı. Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, törende yaptığı konuşmada, “Bir şeyin altını çok kuvvetli çizmemiz lazım. Hz. Mevlana'sız bir Konya, gerçek anlamda bir Konya değildir. Şüphesiz Hz. Mevlana ’nın teşrif ettiği Konya bir başkent. Şüphesiz o dönemin en kuvvetli hükümdarının şehriydi. Ancak tarih o kadar büyük bir etki bırakıyor ki, inanılmaz bir biçimde geçmişin çok kudretli şehirlerini devletlerini bir anda yerle yeksan edebiliyor. Ancak o şehirlerin varlığını devam ettirebilmesi için lazım gelen şey sadece kuvvetli bir devlet değil, kuvvetli bir düşünce. İşte Hz. Mevlana hem Konya için, hem bütün Anadolu için, hem de bütün dünya için bu kuvvetli düşünceyi ifade ediyor. Aradan 785 yıl geçmiş olmasına rağmen bugün insanlığın ortak dertlerine ortak reçete, Hz. Mevlana ’nın sözlerinde var. Artık görüyoruz ki, insanı merkeze almayan hiçbir yaklaşımın değeri yok. Bu nedenle özellikle Avrupa ’da yeni bir felsefe gelişiyor. İnsan merkezli felsefe. Bu felsefeye de Hz. Mevlana ’nın o yedi öğüdü örnek veriliyor. Buna da Konya şehrini şereflendirmek için ‘Konya kriterleri ’ diyorlar. Görüyorsunuz 785 yıl sonra gelişen demokrasi, insanlık anlayışı ve hukuk anlayışı bile Hz. Mevlana ’nın ortaya koyduğu insanlık değerlerini aşamıyor. Onu kendisine dayanak haline getiriyor. Biz işte böyle bir değere sahibiz. O değere sahip oldukça da güçlüyüz. İyi ki geldi, hoş geldi, hoşa geldi” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, “785 yıl önceye döndüğümüzde Hz. Mevlana ’yı ve ailesini Sultan Alaeddin Keykubat karşıladı. Bu aslında hepimize bir ibret, bir ders oluşturmaktadır. Şöyle ki o zamanın padişahı, o zaman Anadolu hakimi olan Mevlana ve ailesini ayakta yürüyerek ve büyük bir bahtiyarlıkla sevinçle karşıladı. İlim insanlarına, gönül insanlarına nasıl değer verilmesini herkese gösterdi ve kendinden sonra gelenlere de aynı zamanda ibret oldu. 785. teşrif yıldönümü programlarını bu manayla bu duyguyla idrak ediyoruz. Bundan sonra Hz. Mevlana ’nın geliş yıldönümünü bir haftaya yayılan programlarla kutlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

TEMSİLİ HZ. MEVLANA KARANFİLLERLE KARŞILANDI
Konuşmaların ardından temsili karşılama programı öncesi Karaman ’da başlayıp Konya ’da sona eren bisiklet yarışlarında dereceye giren sporculara ödülleri Vali Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve Hz. Mevlana ’nın 22. kuşak torunu Esin Çelebi Bayru tarafından verildi. Ödül töreninin ardından temsili karşılama etkinliğine geçildi. Hazreti Mevlana'nın babası Sultan-ül Ulema Bahaeddin Veled, Sultan Alaeddin Keykubat, Sultan Alaeddin Keykubat'ın eşi Gazi hatun, Hazreti Mevlana ve Vezir Celalettin Karatay ’ı Konya Büyükşehir Şehir Tiyatroları Topluluğu oyuncuları canlandırdı. Programda, Hazreti Mevlana ve ailesinin Konya'ya gelişleri esnasında Sultan Alaeddin Keykubat ile Konyalılar tarafından karşılanışı temsili olarak sahnelendi. Hz. Mevlana ve ailesinin alana gelişi sırasında üzerlerine karanfiller serpiştirildi.
Temsili karşılamanın ardından Hz. Mevlana ve ailesi, protokol üyeleriyle birlikte Mevlana Müzesi'ni gezerek dua etti. Müze ziyareti sırasında yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu