Mahalle Sakinlerine Diyabet Eğitimi Verildi

Başkent Üniversitesi Konya Hastanesi Beslenme Ve Diyet Uzmanı Atilla Zeyrek, Aile Sağlık Merkezi’nde Mahalle Sakinleriyle Buluştu.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Mahalle Sakinlerine  Diyabet Eğitimi Verildi
Başkent Üniversitesi Konya Uygulama ve Araştırma Merkezi Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında, Beslenme ve Diyet Uzmanı Atilla Zeyrek, 39 No ’lu Ova Un Aile Sağlık Merkezi ’nde düzenlenen “Diyabet hastalığı tedavisi ’nde beslenme” konulu eğitim seminerinde Şeker Mahallesi sakinleriyle buluştu.
39 Nolu Ova Un Aile Sağlık Merkezi Doktorlarından Cevdet Korkmaz ve hemşirelerinden Sebahat Korkmaz ’ın organize ettiği toplantıya mahallelinin ilgisi yoğundu.
Tedavi için Diyabet hastalığı ’nı iyi tanımak gerektiğini ifade eden Başkent Üniversitesi Konya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Atilla Zeyrek, Diyabet ’in pankreastan salgılanan insülin hormonunun mutlak ya da yetersizliği sonucu gelişen bir hastalık olduğunu söyledi.
Şekerin vücutta enerji olarak kullanılması ve depolanması için insüline gereksinim duyduğunu dile getiren Zeyrek, “İnsülin şekerin kanda yükselmesini önleyen bir hormondur, midenin arkasında pankreas adlı organın beta hücrelerinde yapılır ve kana salgılanır. Yemekten sonra kan şekeri yükselince pankreastaki insülin yapan hücreler uyarılır ve kana insülin verilir. İnsülin kan şekerinin hücre içine girmesini sağlar. Böylece kan şekeri normal düzeyde tutulur, yükselmez. Hücrelere giren şeker burada yakılır ve enerji olarak kullanılır. İnsülin eksikliğinde veya etkisizliğinde şeker hastalığı "diyabet" ortaya çıkar. Kanda şeker miktarı artar ve böbreklerden idrarla dışarı atılır. Diyabet: vücudun kan şekerini uygun şekilde kullanamaması ve depolayamamasıdır” dedi.
Aşırı kilo, hareketsiz yaşam tarzı ve ailede diyabet hikayesi olanların diyabete yakalanma riskiyle karşı karşıya olduklarını vurgulayan Başkent Üniversitesi Konya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Atilla Zeyrek, normal insanlarla, diyebetik insanların diyetinde çok önemli bir fark yoktur. Diyabetli kişinin beslenmesi kişiye özeldir ve her bünyeye göre uzmanlarca belirlenmelidir. Beslenme tedavisini iyi bir şekilde uygulamak bize kan glikozunu normal bir düzeyde tutmamızı, kan yağlarının düzenlenmesini, uygun vücut ağırlığında kalmamızı, çocuklarda uygun büyümeyi ve gelişmeyi, sağlıklı beslenme alışkanlığı yaşam süresi ve kalitesini arttırmayı, diyabetin komplikasyonlarını (böbrek, göz hasarı ve ayak yaraları, kalp damar hastalıkları, nörolojik bozukluklar, hipoglisemi ve hiperglisemi önlemeyi ve yaşam kalitesinin süresini artırmayı kazandırır. Her gün aynı miktarda yiyerek, yemekleri ve ara öğünleri her gün aynı saatte yiyerek, öğünleri ve ara öğünleri atlamadan, egzersizi her gün aynı saatte yaparak, ilaçları her gün aynı saatte alarak kan şekerini sağlıklı bir düzeyde tutabiliriz. Nişastalı besinlerin ısıtılması, yemek yerken su içilmesi, olgun meyveler, rafine şeker, meyve suları, kepeği alınmış besinler ve kabuksuz yenen sebze ve meyveler kan şekerini hızlı yükseltirler. Bunlara dikkat etmek gerekir” dedi.
Son olarak Şeker hastalığında beslenme nasıl olmalı konusuna değinen Başkent Üniversitesi Konya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Atilla Zeyrek, hastaların veya bu hastalara yakalanmak istemeyenlerin yapması gerekenleri şöyle sıraladı: “Beslenmede Besin çeşitliliği sağlanmalıdır. Günde en az altı öğün beslenilmelidir. İdeal vücut ağırlığı ve kas gücü korunmalıdır. Besinler doğru hazırlanmalı, doğru pişirilmeli ve doğru saklanmalıdır. Ekmek ve diğer tahıllar yeterli miktarda tüketilmelidir. POSA tüketimi arttırılmalıdır. Şeker tüketimi azaltılmalıdır. Tuz ve sodyum tüketimi azaltılmalıdır. Doymuş yağ tüketimi azaltılmalıdır. Su ve diğer sıvılar yeterli miktarda tüketilmelidir. Alkol ve sigara içilmemelidir. Düzenli fiziksel aktivite yapılmalıdır (her gün mutlaka 30-60 dakika yürümelidir)”
Anahtar Kelimeler: DiyabetSeminer

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu