Tecavüzü Tetikleyen Unsur Dekolte Değildir!

Son günlerde gündemi meşgul eden konulardan birisi de, tahrik unsuru içerdiği için dekolte giyen kadınlara tecavüzün ve tacizin haklılığı ile tecavüz eden erkeklerin hadım edilmesi” konularında birçok fikir beyan edilmesiydi.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Tecavüzü Tetikleyen Unsur Dekolte Değildir!

Müdahalenin hukukiliğini sorguladığımızda karşımıza Anayasa çıkıyor diyen Av.Sevda Şahin,bu konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Avukat Sevda Şahin ‘Buna göre Anayasanın “ Kişi Hakları ve Ödevlerini düzenleyen 17.maddesinde ….” Tıbbi zorunluluklar ve kanunda yazılı haller dışında, kişinin vücut bütünlülüğüne dokunulamaz; rızası olmadan bilimsel ve tıbbi deneylere tabi tutulmaz” ...düzenlemesi karşısında “tecavüz eden kişinin hadım edilmesi Anayasanın 17. mad. aykırı olup kişinin vücüt bütünlüğüne müdahale edilemeyeceğini, Yine Anayasanın 19. maddesinde “ Her kez, kişi hürriyeti ve güvenliğine sahiptir” düzenlemesiyle kişi hak ve hürriyetleri Anayasal güvence altına almıştır. ’ dedi

Sözlerine şöyle devam etti ‘Her iki konuda Anayasal güvence altına alınmışken yaptırım ve çözüm konusunda sorunun temeline inilmelidir. Toplumumuzda dekolte giymediği halde tecavüze uğrayan mağdurlar olduğu gibi, muhafazakar yaşayıp inandığı halde, tecavüz eden kişilerinde bulunduğu bir gerçektir.

Bu vakalarda tecavüzü tetikleyen unsurun dekolte olmadığı ortadadır. Sorunun temelinde cinsel eğitim yetersizliği yanı sıra cinsel açlık ve hatta psikolojik rahatsızlıkların bulunduğu bir gerçektir. Cinsel eğitimin okullardan başlayarak verilmesi, cinselliğin tartışılamaması ve öğretilmemesi gibi kırmızı çizgilerden çıkarılması gerekmektedir. Bu yapılmadığı müddetçe uç ve kişi hak ve hürriyetini kısıtlayan yaptırımlarla bu tür toplumsal sorunların önüne geçilmeyeceği bilinmelidir. Tecavüz hükümlülerine cezai yaptırımların yanı sıra ıslah niteliğinde tedavi yolu öngörülmelidir. Bunlar yapılmadan ve soruna köklü çözüm getirmeden kişinin hadım edilmesi görüşü hem Anayasaya aykırılık teşkil etmekte hem de sorunu çözüp ıslak etmemektedir. Aynı şekilde dekolte giyen kadınlarında vücut dokunulmazlığı olup hak ve hürriyetleri anayasa ile güvence altına alınmıştır.

Avukat Sevda Şahin ‘sonuç olarak her iki konudaki uç açıklama ve öneriler Anayasaya aykırı olup çözümden ziyade, hak ihlallerine yol açar niteliktedir ’ açıklamasında bulundu.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu