Kalaycı Konuk`lardaki Karantinayı Sordu

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker`e Sarayönü Konuklar Tarım İşletmesi`nde iki aydır uygulanan karantinayı sordu.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Kalaycı Konuk`lardaki Karantinayı Sordu

İlçede hayvancılıkla geçimini sağlayan birçok vatandaşın son günlerde tedirgin durumda olduğunu öne süren MHP Milletvekili Kalaycı, TBMM ’ye verdiği soru önergesinde Bakan Eker ’in cevaplaması için sorular yöneltti. Milletvekili Kalaycı ’nın soru önergesinde yer verdiği konu şöyle:

“Konya ’nın Sarayönü ilçemizde hayvancılıkla geçimini sağlayan birçok vatandaşımız son günlerde tedirgin durumdadır. Zira, AKP Hükümeti tarafından ithal edilen sığırların Konuklar Tarım İşletmesinde iki ay karantinaya alınıp daha sonra doğu illerimize gönderileceği ifade edilmektedir. Sarayönü ilçemizde yer alan Konuklar Tarım İşletmesinde esmer ırkı damızlık süt sığırcılığı yapılmaktadır. Bu işletme, genetik kapasitesi yüksek damızlık yetiştiriciliği uygulamaları, teknik bilgi ve kapasitesi ile bölge ve ülke hayvancılığına hizmet sunmaktadır.

Bu durumda, ithal sığırlardan işletmedeki ve bölgedeki sığırlara hastalık bulaşması riski, hayvancılıkla geçimini sağlayan hemşerilerimin uykularını kaçırmaktadır.

1- İthal sığırlar neden Konuklar Tarım İşletmesinde karantinaya alınacaktır? Gerekçesi nedir? Konuklar Tarım İşletmesi yolgeçen hanı mıdır? Neresi için ithal ediyorsanız, neden doğrudan o ile göndermiyorsunuz?

2- İthal sığırlarda daha önce ortaya çıkan başta mavi dil olmak üzere yine çıkabilecek hastalıkların, bir çiftçi eğitim merkezi olan Konuklar Tarım İşletmesinde yetiştirilen anaç sığırlara ve bölgedeki sığırlara bulaşması riski neden dikkate alınmamıştır? Başka bir yer mi bulamadınız? Yoksa Konya sahipsiz mi görülmektedir?

3- İthal sığırların Konya ’da, Sarayönü Konuklar Tarım İşletmesinde karantinaya alınması yönündeki yanlış kararınızdan derhal vazgeçecek misiniz?

4- Ayrıca, doğu ve güneydoğu Anadolu ’da 25 ilde iki yıldır uygulanan, süt sığırcılığı ve damızlık sığır işletme yatırımlarında; inşaat için yüzde 30, damızlık gebe düve alımı için yüzde 40, sağım ünitesi ve soğutma tankı alımı için yüzde 40 oranında hibe desteği, hayvancılıkta büyük potansiyeli olan Konya ’da neden uygulanmamıştır? Konya ’nın eksiği nedir? 2011 yılında Konya kapsama alınacak mıdır?

5- Ette ve sütte yaşanan sorunların; yem ve küspe fiyatlarının çok yüksek oranda artması, yem bitkileri üretiminin ve desteklerinin yetersizliği, mera ıslahlarına ağırlık verilmemesi, piyasayı düzenleyecek ve denetleyecek kurumun olmaması gibi konular olduğunu AKP Hükümeti 8,5 yıldır öğrenemedi mi?”

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu