Ulaştırma İçin 5 İl Bir Araya Geldi

Konya Valiliği tarafından düzenlenen Bölgesel Ulaştırma Çalıştayı KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı konferans salonunda yapıldı.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Ulaştırma İçin 5 İl Bir Araya Geldi
Konya, Kayseri, Antalya, Aksaray ve Nevşehir illerinden yöneticilerin katıldığı çalıştayda, Antalya-Kayseri arasında yapılması planlanan Yüksek Hızlı Tren hattının karma hatta çevrilmesi, 2023 planlamasına alınması için istişareler yapıldı ve konu ile ilgili genel fikir birliğine varıldı.

Bir dizi program için Konya'da bulunan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yahya Baş'ın da katıldığı toplantıda, Konya Valisi Muammer Erol, Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, KOP İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Aksaray, Antalya, Kayseri ve Nevşehir Vali Yardımcıları, Belediye Başkan Yardımcıları, ilgili bakanlıkların temsilcileri ile akademisyenlerden oluşan 80'e yakın katılımcı hazır bulundu.
Prof. Dr. Babaoğlu, Marmara Bölgesine sıkışan imalat sanayinin Anadolu kentlerine yayılabilmesinin hızlı yolcu yanında hızlı demiryolu taşımacılığını geliştirmekle mümkün olabileceğini ifade ederek: “Saatte 200-250 kilometre hızla gitmek gerçekten kulağa çok hoş geliyor ancak yükümüz de 150-160 kilometre hızla gitsin. Bu nedenle yatırım önceliğimizin yüksek hızlı tren yerine otoyollar göre yine yüksek hızlarda karma hatlara verilmesi bölgesel kalkınmada büyük avantaj sağlayacaktır. Aksaray, Konya, Karaman ve Niğde tek başına Türkiye ’nin yüzde 8,3 ’üne, tarım alanlarının ise yüzde 12 ’sine karşılık geliyor. Diğer taraftan Türkiye ’nin su varlığının ise yüzde 4 ’üne sahip. Bu zorluklar içerisinde, dışarıdan baktığın zaman ise Konya ’nın tarımın merkezi olduğu gibi bir algı var ama su yok. Yeterli su olmadığı için bölgede diğer sektörlerin gelişmesinin gündeme gelmesi daha stratejik bir karar olacaktır” dedi.
Anahtar Kelimeler: KOPKonyaKatarUlaştırma

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant