KODEP Ailenin İçinde Bulunduğu Sorunlar Konuşuldu

KODEP Kültür Toplantılarının bu haftaki konuğu Niğde Üniversitesi Emekli Eğitim Bilimleri Uzmanı Hidayet Aytekin idi.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
KODEP Ailenin İçinde Bulunduğu Sorunlar Konuşuldu

KONTRAD Toplantı Salonunda gerçekleştirilen Bu haftaki sohbet konusu ise “ Toplumun Temeli, Ailenin İçinde Bulunduğu Sorunlar ” d ı.

“Türkiyeyi çevreleyen önceden bize ait olan coğrafyada savaş, kan ve göz yaşının her geçen gün şiddetlendiği, ülkemiz içinde olanca hızıyla devam eden bölücülük, terör, soygun, vurgun, pahalılık, işsizlik, entrika, oyun, tertip bu kadar problem varken neden Aile konusunu seçtiniz diye aklımıza bir soru gelebilir. İşte yukarıda saydığım problemlerin asıl nedeni aileye dayandığından dolayı konuyu bu şekilde belirledim.” Diyen Aytekin sözlerine şöyle devam etti;

“Avrupa devletleri; “ biz Türkleri savaşta silah gücüyle yenemiyoruz. Bunları Orta Asyaya nasıl süreriz? ” diye araştırmalar yapmışlar neticede, aile, dil, din, milliyet, birlik- beraberlik gibi kavramların ortadan kaldırılmasıyla bunun mümkün olacağı kanaatine varmışlardır.

İnsanın ana dilini öğrendiği yer ailedir. Temel dini bilgileri aldığı yer ailedir. Millet bilincinin temelde verildiği yer ailedir. Asker ocağı peygamber ocağıdır düşüncesinin verildiği yer ailedir. Vatan için şehit olacaksın düşüncesinin verildiği yer ailedir. Doğruluk, dürüstlük, saygı, sevgi gibi temel kavramların verildiği ilk ortamda ailedir.

Bir ülkede terörist, hırsız, arsız, namussuz varsa onunda mutlaka bir ailesi vardır. Bir insan ihaneti ailede öğrenmeye başlamışsa, vatanseverliği kahramanlığı öğrendiği yerde ailedir.”

Ailenin tanımını yaptıktan sonra konuşmasına devam eden Aytekin,

“Ailenin temel sorunları yanlış eş seçmektir. Önceleri oğlumuza, kızımıza eş seçerken onun aslına, köküne, soyuna, ahlaki yapısına bakar, soyunda sopunda bir uğursuzluk, huysuzluk var mı diye bakılırdı. Şimdilerde de seçilecek eşlere sıkı bir inceleme yapılmaktadır. Zengin mi, atı, arabası, evi ,yazlığı, kışlığı varmı? Önemli bir kariyere sahipmi? diye incelenmektedir.

Özellikle yeni evli çiftler ekonomik yoksunluğa ve işsizliğe karşı çok dirençsiz durumdadır. Tüm bu sıkıntılara Aile içi iletişimsizlik de eklenince problemler katlanarak dağ gibi büyümekte neticede bölünmüş aile dediğimiz ayrılığa kadar giden olaylar yaşanmaktadır.

Unutmayalım bir ailenin hassas olduğu 3 şey vardır; " Gurur, Namus ve Yürek” . Bu kavramlara dikkat ettiğimiz zaman sağlıklı bir aile yapısı kurulur demektir.Gurudan, namustan, sevgiden taviz verilirse ortalıkta aile kurumu diye bir şey kalmaz.

Ama günümüzde problemler sadece bunlarla sınırlı değildir. Televizyonlarda izlediğimiz diziler, bilim ve teknolojideki gelişmeler, sanal ortamdaki arkadaşlıklar, sosyal paylaşım siteleri, aile bireylerini etkilemekte, hatta eşlerin birbirinden şüphelenmesine ve ayrılmasına neden olmaktadır.

Bu sıkıntılara iletişim engeli de eklenince ailece içi problemler artmakta neticede tartışma, kavga, şiddet ve ayrılık ortaya çıkmaktadır. Ailede ortaya çıkan bu problemler neticesinde ayrılığın bedelini sadece ayrılan eşler ve çocuklar ödememektedir.

Çocukların devam ettiği okuldaki öğrenciler, öğretmenler, yöneticiler, eşlerin aileleri, yaşadıkları mahalle sokak ve apartman sakinleri, kısaca toplumun her kesimi etkilenmektedir. Etkisini milletin tamamı çekmektedir.

İnsan su gibidir; Sıkıntıyla bulandığı zaman sabrederse durulur. Sabretmezse su gibi çağlayıp aka aka daha da bulanır.” Dedi.

“Ortaasya Türk toplumunda aileler geniş aile biçiminde yaşadığından çocuklar büyükanne ve büyük baba, amca, hala, dayı ve teyze etkileşimi ile büyürken ailenin yükü büyük babanın üzerinde idi. Bundan dolayı eşlere fazla problem yansımız evlilik sağlılık biçimde sürerdi.

Günümüzde zamanla eşler birbirine ısınır, durup dururken yarayı kaşımama düşüncesi aile içi olayların görmezden gelinmesine ve çözüm yolu aranmasına engel olmaktadır. Bu düşünce toplum içinde en yaygın görülen yanlış inançlardan birisidir. Çünkü toplum aile içinde hiç bir çatışma olmaması gerektiği düşüncesine inanmaktadır. Oysa çatışmanın olmasından çok çatışmanın nasıl çözümlendiği, nasıl sonuçlandığı önemlidir.” Diyen Aytekin, Aile içi iletişimin önemine de dikkat çekti.

“Ev içinde zayıflayan ilişkilere karşın ev dışında yeni ilişkiler gelişmekte, insanlar arasında ki başkalaşmayı artırmaktadır. Anne çocuklar arası cephe, babaya karşı tavır almaya yönelmektedir. Bu durum aile ilişkilerini büsbütün bozmakta sosyal rolleri sertleştirmektedir.”

Sağlıksız ailelerdeki mutsuz anne ve baba çocuklarını sürekli araç olarak kullanmaktadırlar. Bu da çocukların kişiliğini etkilemekte, annenin yanında annesine bağlılık, babanın yanında babasına bağlılık göstererek gerçek kişiliklerini yaşayamamaktadırlar. Bu tür iletişim eksikliği olan aileler kendi sorunları ile boğuşurken ailenin devamını sağlayacak çocuklarını ihmal etmektedirler.

Emperyalist güçler aile yapımızı bozmak için müthiş oyunlar oynanmaktadır. Ben bunlardan alkol ve kumar üzerinde durmayı gerek bulmuyorum. Çünkü her insanın alkol ve kumarın aileye etkisini bilmektedir. Emperyalist güçlerin tv, kitle iletişim araçları yoluyla giyim şeklimiz değiştirmeye çalışmaktadırlar. Ortalık adeta moda yutturmacasıyla et yığınına dönüştürülmüştür. Hanımların başına taktığı başörtü bile albenili hale getirilmiştir. Çünkü onu üreten versace yahudi asıllıdır. İslami tesettür yerini gör beni diyen kıyafetler üretmektedir.

TV Dizi ve programları ile de aile yapımızı bozmaktadırlar. Kısacası kültürümüzü toptan değiştirmeye çalışmaktadırlar.”

Şunu asla unutmamalıyız!!!!

Eşe ihanet vatana ihanettir. İhanet eş ile başlar vatan ile devam eder.

İyi bir aile iyi bir gelecek demektir.

Mutlu bir aile güçlü bir toplum, güçlü bir millet demektir.” Diyerek sözlerine son verdi.

Anahtar Kelimeler: Hidayet Aytekin

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu