57. alay Sancağı Bu Yıl Necmettin Erbakan Üniversitesine Emanet

Çanakkale Muharebelerinde, dillere destan olan Türk birliklerimizin gösterdiği kahramanlık hikayesinde bir Alayımızın ayrı bir yeri vardır.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
57. alay Sancağı Bu Yıl Necmettin Erbakan Üniversitesine Emanet
Bu Alay ; 19. Tümen ’in 57.nci Alayı olup, 57. Alay ; Çanakkale Kara Savaşları ’nın başlangıcı kabul edilen Anzak çıkartmasını durdurmak amacıyla 25 Nisan 1915 sabahı harekete geçen ve en küçük rütbelisinden Alay komutanına kadar tüm mevcudunu kaybeden Türk alayıdır.
57. Alay Birliğini anma etkinlikleri çerçevesinde, 25 Nisan Cuma günü Conkbayırında Marmara Üniversitesi öğrencileri tarafından Necmettin Erbakan Üniversitesi öğrencilerine devredilen 57. Alay Birliğinin temsili sancağı, öğrenciler tarafından Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ’e teslim edildi. Valilik meydanında düzenlenen törene Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhsin Kar, Genel Sekreter Doç. Dr. Zekeriya Mızırak, dekan ve akademisyenler ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker ; “Şehitlerimizin gazilerimizin torunları sevgili dekanlarımız, akademisyenlerimiz , kıymetli öğrencilerimiz ve Konya ’mızın vatansever evlatları” diyerek başladığı selamlamanın ardından:
“Bugün burada acı bir hatıranın bu toprakları bizlere emanet eden atalarımızın hatırasına saygıyla eğilmek ve bundan 99 yıl önce yaşanmış bir süreçle, dedelerimizin bizlere barışı ve huzuru ne tür zorluklarla devrettiklerini gösteren Çanakkale savaşı temsili sergisinin önündeyiz. Çanakkale savaşında önemli bir yer tutan 57.Alayın hatırası olan temsili 57. Alay sancağının gençlerimize aktarılması ve farkındalık oluşturulması yönünde devletimizin almış olduğu kararla bu kıymetli sancak her yıl bir üniversitede sergilenmektedir. 2 gün önce Çanakkalede üniversitemiz öğrencilerine tevdi edilen temsili alay sancağının üniversitemize teslim edilme törenine hoşgeldiniz.” dedi.
“Bu süreci başlatan devlet büyüklerimize teşekkür ediyorum çünkü ; gençlerimiz geçmişi unuturlarsa bugünün kıymetini bilemezler ve geleceklerine de sahip çıkamazlar. Bu bağlamda ülkemiz tarihini unutmamalı ve gelecek kuşaklara da aktarmalıdır. Gençlerimizin Çanakkale savaşını unutmamalarını fakat asla savaş yanlısı da olmamalarını arzuluyorum. Biz her zaman atalarımızla beraber barışı arzulayan bir millet olduk. Ancak savaş kaçınılmaz olduğunda da bu ülke için canımızı feda etmekten çekinmedik. Böyle öğrendik böyle yaşayacağız. Hürriyetimizle ve istikbalimizle dünyaya insani değerleri öğreten bir toplum olarak huzur ve adalet dağıtmaya devam edeceğiz.” dedi.
“Kardeşlerimizden bu bilinç ve farkındalığı 1 yıl boyunca Konya ve ilçelerinde öğrencilerden Konya esnafına kadar her türlü kesimle paylaşmalarını diliyorum. Üniversite olarak 57.Alay Sancağı çerçevesinde Valiliğimiz ve Belediye Başkanlığımız ile birlikte bir dizi etkinliklerimiz olacaktır. İnşallah bu vesile ile şehitlerimizi de yad etmiş olacağız. Allah bizlere o günleri bir daha yaşatmasın temennisiyle şehitlerimize rahmet diliyor geride kalan onların biz torunlarına huzur ve sağlık içinde uzun bir hayat diliyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.
Anahtar Kelimeler: 57. AlaySancakNeüKonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu