Özbuğday Görevini Devretti

Konya Eski İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, görevini

08.05.2014 18:04, 9 yıl önce eklendi.
Özbuğday Görevini Devretti
Necmettin Erbakan Üniversitesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Akpınar’a devretti.
Konya Ticaret Odası (KTO) konferans salonunda düzenlenen görev teslim törenine Konya Valisi Muammer Erol, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, Konya Eski İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, Necmettin Erbakan Üniversitesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Akpınar, merkez ve taşra ilçe müftüleri, vaizler, müftülük çalışanları ve din görevlileri katıldı.

Konya Valisi Muammer Erol yaptığı konuşmada, "Müftülerin devir teslimi dileriz bütün kamu personeline örnek olacak şekilde, devreden, devralan ve ilgililer bir arada yapılması. Hani din adamı örnek olsun deriz ya zaman zaman; işte bütün kamuya örnek olsun ki din adamları müftüler böyle devir teslimi yapıyorlar. Çok da güzel yapıyorlar. Böyle ben bir defasında da vali devir tesliminde 1988 yılıydı sanıyorum rastladım ama ondan sonra ben birkaç defa teşebbüs ettim güzel bir devir teslimi yapalım diye muvaffak olamadım. O yürek yanıklığı nedeniyle bunları söylüyorum. Hayatını Hz. Muhammed’in dini olan İslam’ın gerektirdiği görev ve sorumlulukları bir hayli yerine getiriyorlardır, getireceklerdir ona eminiz. Ama hepimizin hep beraber bu makamın ve cenabı hakkın lütfu merhametinin rahmetinin tezahürü emaneti. Kulluk makamının cenabı hakkın karşısına utanmayarak utanmayacak bir şekilde hakkını vermeye çalışacak bir şekilde yaşayacak bir ömrü herkese nasip etsin" dedi.
Görevini layıkıyla yapmaya çalıştığını belirten Konya Eski İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, 6 yıllık görevinde yaptığı çalışmaları anlatarak, Konya’nın 20 bin kişilik büyük bir camiye ihtiyacı olduğunu, bunu kendi döneminde yapamadığını ancak yeni dönemde yapılmasını canı gönülden istediğini belirtti.

Müftülük görevine atanan Necmettin Erbakan Üniversitesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Akpınar ise, makamın önemine dikkat çekerek, “Kaynaklarımızda peygamberin dini sunma görevinde onun vekili, onun yerini alan kişi olarak tarif ediliyor. Başka bir ilim adamımız ‘Müftü Allah’ın dininin tercümanıdır’ diyor. Beklenti çok yüksek, sorumluluğumuz çok ağır ama Konya gibi gerçekten güzel bir beldeden güzel insanların olduğu bir yerden o güzel insanların desteği ve duasıyla inşallah karınca gibi çalışacağız. Din Allah’ın dini. Din insanlığın dini yüce Allah’ın insanlık için biçtiği bir din. Dolayısıyla aslında bu dinde, bizim dinimizde din adamlığı diye bir şey yok. Yani dinin belli bir kesimde tekelleşmesine asla izin vermez Kur’an ve sünnet. Onun için her Müslüman dinin adamı olmak zorunda. Dolayısıyla hepimizi ilgilendiriyor. Onun için çok önemli ve kesintisiz sürmesi gereken bir vazife” ifadelerini kullandı.
Son günlerde yaşanan çocuk ve kadın cinayetlerinin insanlığın vicdanını kaybettiğinin işareti olduğunu söyleyen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş de, "Hiç şüphesiz; bu yaşananlar bütün dünyada insanlığın, İslam'ın barış ve rahmet mesajlarına ne kadar da çok muhtaç olduğunu göstermektedir. İnsanlık için hayırlı bir ümmet ve örnek bir topluluk olmak, rehberlik etmek üzere görevlendirilmişken, ne yazık ki birbirimizle olan ilişkilerimiz başta olmak üzere birer Müslüman olarak, diğer insanlar, eşya, tabiat ve hatta topyekun hayatla ilişkilerimizde de ciddi problemler yaşamaktayız” dedi.
Başkanlık olarak Ramazan ayında “Hiç kimse kimsesiz kalmasın” konusunu işleyeceklerini açıklayan Keleş, "Herkesin büyük kalabalıklar içerisinde yalnızlığı yaşadığı bu dünyada adımlarımızı, sevgiye, muhabbete, dostluğa ve kardeşliğe doğru atalım istedik. Yalnızlıktan sıyrılarak, başta ailelerimiz olmak üzere mahallelerimizde, semtlerimizde, beldelerimizde, ülkemizin her köşesinde sevginin ve muhabbetin coşkusuyla birliğimizi ve dirliğimizi pekiştirelim istedik. Böylelikle bu coşku, heyecan ve iman atmosferinde hiçbir fert yoksulluğu ve kimsesizliği hissetmesin" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Şükrü Özbuğday, görevini yeni atanan Ali Akpınar'a devretti. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, Özbuğday'a plaket, Akpınar'a da çiçek takdim etti.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu