Facebook Virüsünün Sırrı Çözüldü!

Facebook üzerinden son günlerde yayılmaya başlayan bir virüs

19.05.2014 20:53, 9 yıl önce eklendi.
Facebook Virüsünün Sırrı Çözüldü!
kullanıcıların güvenliğini tehdit ediyor. “ 4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum izlerseniz mutlu olurum” adını taşıyan virüs binlerce kişinin hesabına ulaşarak onlar adına paylaşımda bulunuyor. Facebook hesaplarına gelen virüs, link olarak görünüyor ve tıklanıldığı takdirde arkadaş listesindeki herkesi etiketliyor. Kısa sürede on binlerce kişinin bilgisayarına bulaşan virüs hızla yayılmaya devam ediyor.
Son günlerde Facebook’ta yayılan bu virüs hakkında bilgi veren PRA Reklam Sosyal Medya Uzmanı Abdi Baktur, “ Bu tür virüsler çoğunlukla bağımsız programcılar tarafından yazılan uygulamalarla sosyal medya hesaplarımıza geliyor. Ve programcılar genellikle virüse tıklaması için kullanıcıları ikna edecek kelime hileleri yapıyor. Bu virüste onlardan biri ve özellikle Chrome tarayıcıları etkiliyor. Chrome tarayıcı üzerine eklenti yükleyen virüs daha sonra eklentilerin silinmesine engel oluyor. Bu tarz virüslerin amacı, gerçek Facebook profillerini bot dediğimiz hesaplara dönüştürüp reklam amaçlı kullanmak. Bu yüzden tüm kullanıcılar çok dikkatli olmalı” dedi.

Abdi Baktur, virüsler konusunda uyarıyor
Trojan.FakeAdobe virüsü olarak adlandırılan bu virüsten kurtulma yollarını açıklayan Baktur,
“ Facebook’tan yapılan müdahalelerle virüsü ortadan kaldırmak mümkün değil çünkü bu Google Chrome eklentili bir virüs bu yüzden kullanıcıların öncelikle Google Chrome’u tamamen kapatmaları gerekli. Sonrasın da ise Bilgisayarım klasörden Yerel Disk (C) seçilmeli ve bu dosya içinde yer alan User Data altındaki DEFAULT klasörü silinmeli. Böylece virüs ortadan kalmış olacaktır.” diye konuştu.
Facebook kullanıcılarını dikkatli olması konusunda uyaran Baktur, bu tarz virüslerin her zaman olabileceğini söyledi. Çözümün ise kullanıcıların tanımadıkları kişilerin arkadaşlık isteğini kabul etmemelerinden ve virüs olduğu düşünülen paylaşımlar konusunda arkadaşlarını da uyarmasından geçtiğini belirtti.Haber Merkezi

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu