Uluslararası Öğrenci Derneği Açılışı Gerçekleşti

Yurtdışından Türkiye’ye gelen ve Konya’da öğrenim gören uluslararası misafir öğrencilere

02.11.2014 11:46, 9 yıl önce eklendi.
Uluslararası Öğrenci Derneği Açılışı Gerçekleşti
Yönelik faaliyetler yürüten Mevlana Uluslararası Öğrenci Derneği (MISA) ile İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen “2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Akademik Açılış programı gerçekleştirildi.
Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonunda yapılan açılış programına Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Şahin Uludağ, AK Parti Konya İl Kadın Kolları Başkanı Özgür Ergun, Mevlana Uluslararası Öğrenci Derneği İstişare Kurulu adına Salih Sedat Ersöz, Üniversitelerin Türkçe Öğretim Merkezi yetkilileri, akademisyenler ve öğrenciler ve katıldı.

“BİZ BİR MİLLETİZ”
Dernekler adına konuşan Başkan Mücahit Şahin Uludağ, 3 bine yakın uluslararası öğrenciye kucak açtıklarını, onların oryantasyonu ve toplumsal-ekonomik gereksinimlerinin karşılanması için çalıştıklarını vurguladı. Uludağ, “Biz bir millet sloganıyla yola çıkan, İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği olarak misafir öğrenciler için eğitim programları ve sosyal etkinlikler sayesinde farklı farklı coğrafyalardan gelen binlerce öğrencinin aynı milletin fertleri oldukları şuurunu vermeyi hedefliyoruz. Medeniyet değerlerimizi önceleyerek ilgilendiğimiz her bölgenin sosyal ve kültürel değerlerini göz önünde bulundurmak suretiyle en iyi çalışmayı ortaya koymaya gayret ediyoruz” dedi.
Konya’daki üniversitelerin Türkçe öğretim merkezleri adına konuşan Doç. Dr. Mustafa Toker, dil öğretimine devletin yaptığı katkının sevindirici olduğunu söyledi. Türkiye’de 80 binden fazla uluslararası öğrenci olduğunu ve bu öğrencilere özellikle Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukla Başkanlığı tarafından destek verildiğini söyledi.

EĞİTİMDE ULUSLARARASI PAYLAŞIMIN ÖNEMİ VURGULANDI
NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ise yaptığı konuşmada, bu devletin yabancı uyruklu öğrencilere desteğinin sevindirici olduğunu, Mevlana ve İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Dernekleri gibi gönüllü organizasyonların da bu çalışmalara destek olmasının önemli olduğunu belirtti. Kardeşlik olgusunun altını çizen Rektör Şeker, herkesin Hz. Adem’den gelen tek millet gibi kabul edilmesinin ve eğitimde uluslararası paylaşmanın önemini vurguladı.
Konuşmalardan sonra yabancı öğrencilerin okuduğu İstiklal Marşı ve Dombra dinletisi gibi etkinliklerle devam eden açılış programı, dernekler tarafından verilen kokteyle sona erdi.
Anahtar Kelimeler: DernekÖğrenciUluslarKonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant