Kimse Yok Mu Derneği Japonya Ya Yardım Kampanyası Başlattı

Kimse Yok Mu Derneği, dün Selçuk otelde düzenlediği basın toplantısıyla Japonya`ya yardım kampanyasını başlattı.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Kimse Yok Mu Derneği Japonya Ya Yardım Kampanyası Başlattı
Selçuk Otelde gerçekleştirilen basın toplantısına Kimse Yok Mu Derneği Konya Şube Başkanı Hasan Kıratlı ve yönetim kurulu üyeleri ile Konya Şube Müdürü Hasan Aşçı katıldı. Konu hakkında açıklamada bulunan Kimse Yok Mu Derneği Konya Şube Müdürü Hasan Aşçı açıklamasında şu sözlere yer verdi. “Japonya Doğu Asya ’da bir ada ülkesidir. Üç binden fazla adadan oluşan ülke pek çok yanardağın da bulunduğu bir bölge olması hasebiyle dünyadaki doğal afet riski en yüksek ülkelerin başında gelmektedir. Son günlerde deprem ve tsunami ile gündeme gelen Japonya bildiğiniz gibi bir bişlişim ve teknoloji devi ülkedir ve aynı zamanda gayri safi milli hasıla bakımından ABD den sonra dünyanın 2.en gelişmiş ülkesidir.

Japonya ’da 11 Mart Cuma günü meydana gelen 8,9 şiddetindeki deprem maalesef dünyanın bu en gelişmiş ülkesini çok ciddi derecede sarsmıştır, deprem sadece yeri ve denizi değil, ülkedeki hayatı, günlük yaşamı ve yüzlerce aileyi de derinden sarstı. Bu büyük felakette hayatını kaybedenlerin sayısı 8 bin'i geçti. 12 bin kişinin kayıp ve yaklaşık 3 bin kişinin de yaralı olduğu Japonya'da gayri resmi açıklamalara gören kayıp sayısının 50 bini bulacağı tahmine diliyor.88 binden fazla ev ve binanın tamamiyle yıkıldığını ya da kısmen harab olduğunu gösteriyor. Kısacası Japonya oldukça zor günler geçirdi, geçiriyor.

Bildiğiniz üzere Japonya, Türkiye ile tarihî bağları güçlü bir ülkedir. Sultan II. Abdulhamid ’in Osmanlı ’nın dostluk mesajlarını ulaştırmak amacıyla Japonya ’ya gönderdiği Ertuğrul Firkateyninin dönüşte geçirdiği kazanın ardından hayatta kalan mürettebatına Japonya devleti ve halkı tarafından içtenlikle yardım edişi hâlâ hafızalardaki yerini koruyor. Japon halkının Türkiye konusundaki hassasiyetinin en büyük örneğini ise 99 Depremi ’nde hep birlikte müşahade ettik. Kocaeli depreminde bize en fazla yardım gönderen ülkelerin başında Japonya geliyor. Bizlerde geçmişinde büyük depremlerin ve doğal felaketlerin yaşandığı bir ülkenin halkı olarak şu acı günlerinde Dost ülke Japonya'nın yanında olmalıyız. Zaman vefa zamanı, zaman Japonya ’ya II. Ertuğrul Firkateyni ’ni göndermenin zamanıdır.

Şu anda deprem ve tsunami sonrası Japonya ’da acil yardım duyulan malzemeler başta içme suyu, yiyecek, battaniye ve tıbbi malzeme olarak belirlenmiş durumdadır. Japonya ’ya yardım için 91 ülke başvurmuş, şu ana kadar Japon hükümeti 15 ülkeden yardım kabul etmiştir. Türkiye ’den de Kızılay, İHH ve Kimse Yok Mu Derneği ekipleri yardım bölgesine gitmek üzere kabul edilmiştir.

12 Mart itibariyle Kimse Yok Mu ekipleri Japonya ’ya ulaşmıştır. Giden ekibimizde Arama-kurtarma gönüllümüz, gönüllü doktorumuz, lojistik görevlimiz vardır. Derneğimiz adına çalışan bir muhabir arkadaşımız da oradan yazılı görsel her türlü haberi derneğimiz aracılığı ile hayırseverlerimize ulaştırmaktadır. Japonya ’daki yardım ekibimiz Japonya büyükelçiliğimizle koordineli çalışmaktadır. Japon devlet yetkilileri tarafından özel izin çıkartılarak depremin en şiddetli yaşandığı bölgelerde olan Sindai ye giren ekibimiz, nükleer reaktörün patlama riskine binaen yanlarına doğum yapmak üzere olan hamile bir Türk vatandaşını da da alarak Tokyo ’ya geri dönmüştür.

Deprem ve tsunaminin vurduğu Japonya ’daki yabancılar ülkeyi terk ediyor. Japonya ’nın Sendai bölgesinde mahsur kalan 25 Türk başta olmak üzere toplam 46 Türk Kimse Yok Mu Derneği tarafından Türkiye ’ye tahliye edildi. Nükleer santraldeki sızıntı tehlikesi sebebiyle Türkiye ’ye dönen Türkler, afetin ilk günlerinde çok zor anlar yaşadıklarını açıkladılar. 

Japonya ’da yaşanan 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından yaşanan tsunami sonrası ülkede nükleer patlama alarmı devam ederken Kimse Yok Mu Sendai ’de afetzedelere yardım dağıtmaya devam ediyor. Bugün 7 kişilik Kimse Yok Mu ekibi Sendai ’de afetzedelere 1 kamyon gıda, su ve ilkyardım malzemeleri dağıttı. Ayrıca dernek Sendai Huzurevine yaşlıların ihtiyacı olan çeşitli yardım malzemeleri dağıttı

5777'ye SMS göndererek, 5 TL bağışlayabilirsiniz. Kampanya kapsamında Turkcell, Vodafone ve Avea operatörlerine ait tüm hatlardan 'Japonya' yazıp 5777'ye SMS göndererek, 5 TL bağışta bulunulabilecek. Bağışlar için derneğimizin 0 332 342 26 10 numaralı telefonundan da bilgi alınabilir.” Dedi.

Anahtar Kelimeler: Japonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu