Kutlu Doğum Açılış Programı Ve Panel'i Yapıldı

Konya il müftülüğü tarafından. Düzenlen kutlu doğum haftasında.

16.04.2015 12:29, 8 yıl önce eklendi.
Kutlu Doğum Açılış Programı Ve Panel'i Yapıldı

Hz. Peygamber (s.a.v)'in Dünya'ya teşriflerin 1444'üncü yılı sene-i devriyesi münasebetiyle Konya İl Müftülüğü'nce 2015 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde tertip edilen, açılış ve panel programı Konya Ticaret Odası Konferans Salonunda yapıldı.

Programa; Konya Valisi Sayın Muammer Erol, N.E.Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muzaffer Şeker, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan,  Vali Yardımcısı Mehmet Öksüz, Karatay Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Meram Kaymakamı Nuh Mehmet Hamurcu, Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Müftü Yardımcıları, Akademisyenler, Vaizler, Din Görevlileri, Kur'an Kursu Öğreticileri, Sendika Başkanları, Basın Mensupları ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan açılış programında Kur'an-ı Kerim tilavetini Hacıveyiszade Camii İmam Hatibi İsmail Öden okudu. Tilavet sonrasında açılış konuşmasını İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar yaptı. Akpınar, konuşmasında Müminlerin Peygambere salatının O'nu anmaları, O'nu övmeleri, O'nu sevmeleri, O'na dua etmeleri ve O'nun yolunda gitmeleri olduğu ifade etti. Ayrıca Akpınar "Onun için Peygamberi anacağız, anmalıyız da. Ama o kutlu Nebiyi anma sadece Mevlid Kandillerinde, yada Kutlu Doğum Haftalarında kalmamalı. Dünya'nın dört bir yanında, biz günlük okuduğumuz ve dinlediğimiz Muhammed'i ezanlarla O'nu sıkça anıyoruz. Ama sadece O'nu anmak bize yetmez! Asıl olan O'nu anlamaktır. Yüce Allah'ın kullarına sunduğu "İşte Kul Böyle Olur" diye gösterdiği Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)'i anlamak O'na Ümmetlik borcumuzdur." dedi. Konuşmasının sonunda Akpınar, Programa katılan ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Program, Karatay Müftülüğü Tasavvuf ve Musiki Korosunun gönülleri mest ettiği dinleti sonrasında yerini panel'e bıraktı.

İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar'ın Başkanlığını yaptığı “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” konulu panel'e N.E.Ü. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi ve aynı zamanda N.E. Ü. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman, N.E.Ü. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adil Yavuz ve S.Ü. Fen-Edebiyat Fakültesi Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Demirci katıldı.

Anahtar Kelimeler: Ali AkpınarKonyaKto

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu