Ayaklarına bakım yapılmasını isteyen fil fena öfkelendi

Gaziantep’te ayakları kirlenen fil, bakıcılarının ayaklarına bakım ve masaj yapması için ayaklarını dışarı çıkarıyor. bakıcıları ayaklarına bakım yapmayınca da.

28.06.2015 14:04, 8 yıl önce eklendi.
Ayaklarına bakım yapılmasını isteyen fil fena öfkelendi
Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde bulunan bir fil, ayaklarına bakım yapılmasını istiyor. Özel bir bölmeye giren fil, ayaklarına bakım yapılmayınca sinirlenip ayak bakım bölmesinin kapısını çekip üst üste çarpıyor. Bunu gören bakıcılar ise filin ayaklarına bakım yapmak zorunda kalıyor. Adı Pili olan bu filin hareketi ise görenleri hayretler içinde bırakıyor. Eline su hortumunu alan bakıcılar ilk önce filin bölmeden dışarı çıkarttığı ayaklarını yıkayıp daha sonra ise tırnaklarını törpüledikten sonra ilaçlayıp dezenfekte ediyor.

Filler ve bakımları hakkında bilgi veren Gaziantep Hayvanat Bahçesi Müdürü Celal Özsöyler, filler ile bakıcıları arasında birebir ilişkiler olduğunu belirterek, ”Gaziantep Hayvanat Bahçemizde Gabi ve Pili isminde iki tane filimiz bulunmakta. Bunlar yaklaşık olarak günlük 50 kilo meyve, sebze ve saman tüketmektedir. Bunların ayakları çok narin olduğu için özellikle akşam saatlerinde kışlık barınaklarına alırken kendilerinin dört ayağına birden bakım yapıyoruz. Bu bakımlarda tırnaklarının arasına en ufak bir taş girmesi veya herhangi bir enfeksiyon olmaması için günlük kendilerinin ayaklarını rutin olarak dezenfektanlarla ve ılık sularla yıkayarak akşam kışlık barınaklarına alıyoruz. Sabah kendilerini yeniden kışlık barınaklarına bırakıyoruz. Yazlık barınaklarında gerekli streslerini ve gerekli dolanmalarını yaptıktan sonra tekrar kışlık barınaklarına ayak bakımlarını yaptıktan sonra almaktayız. Tabi hayvanlarla biz birebir duygusal ilişkiler içinde oluyoruz. Özellikle filler bakıcılarına çok bağlı. Onlardan ayrılmak istemiyorlar. Kışlığa aldığımız zaman tekrar yazlığa çıkmak, yazlığa aldığımız zaman tekrar kışlığa çıkmak için belli hareketler sergiliyorlar” dedi.

Fillerin sadece ayakları kirlendiği zaman bakım yapılmasını istediği belirtildi. 


Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu