Hava kirliliğini azaltmak için altın öneriler

Dünya sağlık örgütü hava kirliliğinin dünyanın en tehlikeli çevre sorunlarından biri olduğunu belirtirken; trafiğin, sanayinin, söndürülmesi güç ateşin, hatta.

28.06.2015 14:04, 8 yıl önce eklendi.
Hava kirliliğini azaltmak için altın öneriler
ABD Çevre Koruma Örgütü EPA, insan vücudu üzerinde iç ve dış alan kirliliğinin etkilerini değerlendirdiği raporunda, kapalı alanlarda kirliliğin 2 ila 5 kata kadar daha fazla olduğunu belirtiyor. Soğuk algınlığı ve nezlenin ancak yüzde 10’unun dış mekandan, yüzde 90’ının ise iç mekandan kaynaklandığı biliniyor. Temiz hava almanın giderek zorlaştığı günümüzde, hava kirliliğinden korunmak gün geçtikçe daha da önem taşıyor. İç ve dış mekanlarda hava kirliliğine sebep olan faktörler ve hava kirliliğinden kaçınmak için altın öneriler:

İÇ MEKANDA KİRLİLİĞE NEDEN OLAN FAKTÖRLER

Sağlıksız ev ortamına sebep olan faktörler üç ana gruba ayrılıyor:

• Biyolojik faktörler: Polen, küf sporları, bakteriler, virüsler, mikroplar, toz akarları, küf maya, yosun vs.
• Kimyasal: Aerosoller, amonyak, karbon monoksit, kurşun, asbest, egzoz dumanı vs.
• Fiziksel: Toz, saç, tüy, nem, termal kirlilik vs. İnşaat malzemeleri, boya, mobilya, TV, bilgisayar, evcil hayvan, toz, sarf malzemeleri, temizlik bezleri, plastik eşyalar. Karbondioksit, bakteri, tüy, kıl ve deri parçacıkları vb.

KİRLİLİĞE SEBEP OLAN KAYNAKLARDAN UZAKLAŞMAK İÇİN ÖNERİLER

• Toksik ev ürünleri kullanmaktan kaçının
• Hava temizlemede bitkilerden yararlanın
• Evinizi düzenli olarak havalandırın
• Diğer hava kirliliği kaynaklarını en aza indirin
• İç mekan kirleticilerinden uzak durun
• Özel hava temizleme cihazlarından yararlanın

ÇEVRE KİRLİLİĞİNİ EN AZA İNDİRMEK İÇİN Otomobil bağımlılığınızı kırın. Toplu taşıma kullanmayı artırın, bisiklet kullanın ya da yürüyün. Hatta haftada bir kez aracınızı evde bırakırsanız ve herkes böyle yaparsa emisyonu azaltırsınız. Motoru boşa çalıştırmayın. Park ettiğinizde ya da durduğunuzda, motoru 10 saniyeden fazla çalıştırmayın. Yeni bir araç mı alacaksınız? Küçük olan ve düşük emisyonlu olanları tercih edin. Antimikrobik ön filtresi ile büyük toz parçacıklarını ve kirleticileri havadan temizleyen QNET Airpure hava filtresi; virüs, bakteri, ince toz, polen, mayt salgıları ve küfleri havadan filtreleyerek sağlıklı yaşama katkı sağlıyor. Karbon filtresi, hoş olmayan kokuları, tütün dumanını, gazları emerek havadan ayırıyor. Parfüm haznesine konabilecek birkaç damla güzel koku ise kapalı mekanlarda hoş bir ambians yaratıyor. Airpure hava filtresi sadece QNET Türkiye’den www.qnet.com.tr adresinden temin edilebiliyor.  

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu