BM, Yemen’de en üst düzeyde ‘acil insani durum’ ilan etti

İç savaş nedeniyle halkının yüzde 80’inin yardıma ihtiyaç duyduğu ve kıtlıkla karşı karşıya kalan yemen’de, birleşmiş milletler tarafından en üst seviyede.

02.07.2015 13:00, 5 yıl önce eklendi.
BM, Yemen’de en üst düzeyde ‘acil insani durum’ ilan etti

Erkeklerin yoğun olarak çalıştığı ekmek üretim sektörüne Erzurum’da kadınlar el attı. Erzurum’da ilk defa fırıncılık yapan kadınlar görenleri şaşırttı. Sahur vakti fırına gelerek çalışmaya başlayan 5 ev hanımı kadın, sabah saat 08. 00’a kadar durmadan çalışıyorlar. Günde birlerce kete, tandır ve lavaş ekmeği yapan maharetli ev hanımları, erkekleri kıskandırdı. Fırında çalışan kadınlar, "Erkekler bizi kıskanıyorlar. İlk başlarda kadının fırında ne işi var diye tepki gösterdiler. Fırında daha başarılı ve tertipli düzenli çalıştığımız için zamanla bunu kabul ettiler. Son yıllarda bazı fırınlarda da kadınlar çalışmaya başladı, ama bunu öncülük eden bizleriz" dediler  Birleşmiş Milletler İnsani ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O’Brien, dün düzenlediği basın toplantısında Yemen için en üst düzey sayılan 3. derece acil insani durum ilan etti. İlk etapta 6 ay sürmesi kararlaştırılan acil durumun devam edip etmeyeceği 6 ay sonunda belli olacak. O’Brien, 3. seviyenin Yemen’e daha fazla yardım gönderilmesi için daha çok insanın çalışması ve fon bulunması yani seferberlik ilanı anlamına geldiğini ifade etti.Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Yemen’in yüzde 80’ini oluşturan 21 milyon insanın acil insani yardıma muhtaç durumda olduğunu açıkladı. DSÖ, yaklaşık 13 milyon insanın yiyecek ve güvenlik krizi ile karşı karşıya kaldığını ve 9,4 milyon insanın su kaynaklarına ulaşımının kesildiğini, bunun da susuzluğun neden olduğu kolera gibi hastalıkların riskini arttırdığını kaydetti.Birleşmiş Milletlerin Yemen Temsilcisi İsmail Ould Şeyh Ahmed, Yemen’de kıtlığa bir adım kaldığını ifade etmişti. Şeyh Ahmed, özellikle yardıma en çok ihtiyaç duyulan Ramazan ayında insani yardımın ulaşmaması sorununu çözmek için savaşan taraflarla mücadele etmişti. Birleşmiş Milletlerin geçen ay Cenevre’de düzenlediği ve Yemen’deki savaşın taraflarının katıldığı toplantıda da bir anlaşmaya varılamamıştı. Birleşmiş Milletler halen Irak, Güney Sudan ve Suriye için 3. derece acil insani durum uyguluyor.19 Mart tarihinde Husilerin ayaklanmasıyla başlayan ve sonrasında Suudi Arabistan ile ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarıyla devam eden olaylarda şimdiye kadar 3 bin 83 insan yaşamını yitirirken 14 bin 324 insan da yaralandı. Bunun yanı sıra yaklaşık 1 milyon insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Limanların da neredeyse kuşatılmış olması Yemen’e insani yardım gönderilmesine engel oldu.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat