Bakan Yıldız, rüzgar enerji santralinin açılışını yaptı

Enerji ve tabii kaynaklar bakanı taner yıldız, balıkesir’in bandırma ilçesindeki edincik rüzgar enerji santrali’nin açılışını.

10.07.2015 21:45, 8 yıl önce eklendi.
Bakan Yıldız, rüzgar enerji santralinin açılışını yaptı
56.4 megavatlık kapasitesi ve yaklaşık 60 bin konuta yetecek elektrik enerjisi verebilen Edincik Rüzgar Enerji Santrali, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla hizmete açıldı. Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Balıkesir Milletvekilleri Sema Kırcı, Mahmut Poyrazlı, Ahmet Akın, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve çok sayıda davetlinin katıldığı tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Açılış konuşması yapan Edincik Enerji Üretim A.Ş. Genel Müdürü Ali Hazır, “Tesisimize, 30 megavata ilave olarak 26.4 megavat daha ekledik. 1 yıl içinde bunu da dahil edeceğiz.

Diğer ülkelerin çok gerisindeyiz. Sayın Bakanımızın, bürokrasinin kısaltılmasında yapacağı desteklerle bu geriliği aşacağımıza inanıyorum. Rüzgar enerjisiyle elektrik üreterek sürdürülebilir enerjiye katkı sağlıyoruz. Yıllık 203 milyon kilovat elektrik üreteceğiz. Bu tesis için 75 milyon Euro civarında para harcandı. Biz yatırımcılar olarak diğer ülkelere baktığımızda daha alacağımız çok yolun olduğunu görüyoruz. 700-800 megavatlar hayal değil. Tribünlerimizin bulunduğu çevrelerde 16 kilometre yol yaparak bölge halkının hizmetine açtık. Rüzgar enerjisi eken, enerji biçer. Çevreci ve sürdürülebilirlikten yana çalışacağız” dedi. Daha sonra, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve Balıkesir Valisi Mustafa Yaman da, konuşmalar gerçekleştirdi. Başkan Uğur, konuşmasında, “Bu gün ilimizde iki aynı enerji tesisimizin açılışını gerçekleştirdik. Balıkesir, enerji üreten bir il. Biz de, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak, TÜBİTAK ile ortak bir proje geliştirdik. Proje kapsamındaki bilim merkezimizin konusu da biyogaz enerji santrali olacak. İlimizde yatırım yapan tüm yatırımcılarımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz” diye konuştu.

Son olarak kürsüye gelen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise, “Bugün Balıkesir’de çevreye itina gösteren 2 enerji üretimi tesisinin açılışını gerçekleştiriyoruz. Burada yenilenebilir enerji kaynakları var. Biz hangisini yapacağımızı biliyoruz. Kuşlar yerlerini biliyor. Ne yapmaları gerektiğini biliyor. Trafikte inanamayacağınız kadar çok kuşlar ölüyor. Gelin, tencere ve tavaları hep beraber çalalım. Edirne’den Kars’a bu ülke bizim. Hep birlikte çevreyle ortak projeler yapalım. Tabii kaynaklar da Türkiye’nin zenginliği. İktidara geldiğimizde 19 megavatlık sembolik bir enerji santrali vardı. Bu günkü durumumuz ortada. Ama bu günkü durumumuz bile yeterli değil. Hem ülke, hem de kendi bütçenize katkı sağlıyorsunuz. Dışarıya, 850 milyon dolar para daha az ödedik. Türkiye’deki doğalgaz fiyatları, Avrupa’daki en ucuz ülkedir. Verdiğimiz her para, tüketicinin cebinden çıkar. Açılışlarından iftihar ettiğimiz şirketleri görüyoruz. Bizler, sübvansiyon rakamlarına dikkat etmeliyiz. Böylesine etkili şirketlerin açılışında emeği geçenleri kutluyor, başarılar diliyorum” dedi. Konuşmaların ardından, şirket yetkilileri, günün anısına Bakan Yıldız’a ve protokol mensuplarına plaket takdim etti. Daha sonra, protokol mensupları tesisin açılış kurdelesini kesti. Bakan Taner Yıldız ve beraberindekiler, açılış töreninin ardından rüzgar tribünlerini inceledi ve şirket yetkilileri çalışmalarıyla alakalı sunum yaptı. Bakan Yıldız, programın ardından, geldiği helikoptere binerek bölgeden ayrıldı. 

SERHAT ŞENKÖKÇÜ

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant