5.5’lik deprem anonsu UMKE ekiplerine ter döktürdü

Ulusal medikal kurtarma ekibi (umke) 15. bölge koordinatörlüğü tarafından türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen tatbikatta, “eskişehir’de 5.5 şiddetinde deprem.

11.07.2015 10:00, 8 yıl önce eklendi.
5.5’lik deprem anonsu UMKE ekiplerine ter döktürdü
Eskişehir 112 İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi, UMKE 15. Bölge illerine bağlı UMKE ekiplerini arayarak deprem uyarısında bulundu. Afyonkarahisar, Bilecik ve Kütahya illerinden hareket eden öncelikli UMKE ekipleri, zamanla yarışarak Eskişehir’deki İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi’nde bir araya geldi. Uyarının tatbikat olduğunu öğrenen ekipler, rahat bir nefes aldı. Öte yandan ekiplerin araçlarındaki envanterler de ekip sorumluları tarafından kontrol edildi. Ekip sorumluları ayrıca, UMKE gönüllüsü sağlık çalışanlarına olası bir deprem anında neler yapması gerektiği, ulaşımı nasıl sağlayacakları konusunda bilgi verdiler.

TATBİKAT AMACINA ULAŞTI

Tatbikat hakkında açıklamada bulunan UMKE 15. Bölge Koordinatörü Dr. Babür Mimtaş, olağandışı durumlarda bölge illerin olay yerine intikal süresini ölçmeyi amaçladıklarını belirtti. Gerçekleştirilen tatbikatın içerik olarak ilk kez düzenlendiğine değinen Dr. Mimtaş, “15. Bölge UMKE olarak Afyonkarahisar, Bilecik ve Kütahya’nın katıldığı olağandışı durumlarda afet bölgesine ekiplerimizin intikal sürelerini ölçen bir tatbikat gerçekleştirdik. Habersiz verilen bir çıkış ile bölge koordinatörlüğümüzde bulunan Eskişehir’de dahil 4 il, 112 Komuta Kontrol Merkezi’nde toplandı. Buradaki amaç, olağandışı durumda bölge illerin ne kadar sürede olay yerine intikal sürelerini ölçmekti. Bu yaptığımız içerik olarak ilk tatbikat. Arkadaşlara da buradan teşekkür ediyorum. Tatbikatımız amacına ulaştı. İnşallah bu tatbikatla beraber daha iyi olmaya devam edeceğiz. Süreç içerisinde bu tür tatbikatlar düzenlenecek. Ara ara bu tür çıkışlar vereceğiz. İnşallah bundan sonra da bu tür organizasyonlarımız olacak” dedi. Dr. Mimtaş, illerin intikal süreleri ile ilgili olarak, “Bize en yakın il Kütahya. Normalde 1,5 saat intikal süresi beklerken, Kütahya 1 saat gibi bir sürede ulaştı. Onun ardından Bilecik geldi. Afyonkarahisar da mesafesine rağmen hızlı bir şekilde olay yerine intikal etti. Ayrıca bölge iller ve ilçelerde yedek timlerini oluşturdular. Kütahya’dan 2, Afyonkarahisar’dan 2, Eskşehir’den 2 ve Bilecik’ten 1 olmak üzere 7 ekip katıldı. İnşallah böyle bir durum ülkemizin balına gelmez. Gelse de amacımız bu tür durumlara hazır olmak” ifadelerini kullandı.

AFYONKARAHİSAR UMKE 120 DAKİKADA ESKİŞEHİR’E ULAŞTI

Öte yandan bölgeye bağlı olan iller, deprem anonsunu duyduktan sonra neler yaşadıklarını aktardı. Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü’nde Afet Birim Sorumlusu ve UMKE Sorumlusu olan Dr. Muammer Topuz, 120 dakika gibi bir sürede Eskişehir’e ulaştığını kaydetti. Dr. Topuz, “Önce ilimiz 112 Acil Servis Çağrı Merkezi’nden aldığı Eskişehir’deki 5.5 şiddetindeki deprem uyarısını aldıktan sonra 100 sağlık personeli, 2 UMKE aracı, 3 adet arazi tipi ambulans, 3 adet yedek ambulans, 31 adet il hazır 112 ambulansı ve 400 personel ile teyakkuz durumuna geçtik. İlk olarak içtima ekibi olarak çıkış yaptık. Diğer arkadaşlarımız da Afyonkarahisar’da hazır olarak beklemektedirler. 120 dakikada Eskişehir’e ulaştık” şeklinde konuştu.

DEPREM ANONSUNU İFTAR SOFRASINDA ALDILAR

Bilecik UMKE Sorumlusu Metin Karakuş ise, bu tür tatbikatların kendilerini olaylara hazır hale getirdiğini dile getirdi. Habersiz gelen anonsu iftar sofrasında duyduklarını ve 1 saat 15 dakikada Eskişehir’e ulaştıklarını aktaran Karakuş, “Çağrı verildiği itibariyle 1 saat 15 dakikada intikal ettik. Bu intikal süreci çok iyi oldu, kendimizi gördük en azından ama inşallah böyle bir şey yaşanmaz. Daha önce böyle habersiz bir tatbikat yapılmadı. İftar sofrasında çayımızı yudumlarken bir anda anons geldi. 5 ekibimiz ile hareket ettik. Diğer arkadaşlarımız ise ilde hazır bekledi. Arkadaşlarımız gerçekten duyarlı davrandılar. Bu tür tatbikatlar bizi her zaman hazır hale getirecektir” diye konuştu.

İLÇE EKİPLERİ DE TEYAKKUZA GEÇTİ

Kütahya UMKE Sorumlusu Levent Bircan ise, anonsu aldıktan hemen sonra yola çıktıklarını, fakat olayın büyüklüğünü bilmedikleri için ilçedeki UMKE ekiplerini de teyakkuza geçirdiklerini aktardı. Bircan, “Kütahya UMKE olarak 10 yıldır ekiplerimiz bu tür konulara hazırlanıyor. Eskişehir Bölge Koordinatörlüğümüzün gizli bir tatbikat emriyle Komuta Kontrol Merkezimize çıkış talimatı verdi. Böylece toplanma merkezimiz olan Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü’nde ilk konuşlanan ekiplerimizle çıkış yaptık. Biz de ekiplerimizle olayın büyüklüğünü bilmediğimizden dolayı ilçedeki ekiplerimizin teyakkuz halinde olmalarını istedik. Şuanda ekiplerimiz ilçelerde 100 UMKE ekibiyle orada teyakkuz halinde bekliyorlar” diye anlattı. Gece saatlerinde kentte bir araya gelen ekipler, tatbikatın ardından Eskişehir Sağlık Müdürlüğünce düzenlenen sahura katıldıktan sonra illerine döndüler. 

GÜLÇİN ÖZDEN  ESKİŞEHİR

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant