Kara Şapkalı` Arama Motoru Optimizasyonu`na Dikkat

Siber suçlular, Japonya`da 11 Mart tarihinde gerçekleşen deprem ve tsunami felaketini, yasadışı gelir elde etmek amacıyla kullanıyor. ESET, hackerlerin ‘kara şapkalı‘ arama motoru optimizasyonu yaparak, ‘deprem` ya da ‘tsunami` gibi terimleri arama motorlarına yazan internet kullanıcılarını, sahte ya da virüslü web sitelerine yönlendirdiklerini tespit etti.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Kara Şapkalı` Arama Motoru Optimizasyonu`na Dikkat
Dünyanın en büyük antivirüs yazılım kuruluşlarından ESET, Japonya ’da meydana gelen felaketin, sosyal mühendislik kandırmacası olarak sanal dünyada yoğunlaşarak kullanıldığını belirledi. ESET, siber suçluların ‘kara şapkalı ’ arama motoru optimizasyonu yaptığını duyurdu.Kara Şapkalı Arama Motoru Optimizasyonu nedir?“BlackHat SEO” yani “Kara Şapkalı Arama Motoru Optimizasyonu” , internette arama motorları üzerinden gerçekleştirilen arama sonuçlarının manipüle edilmesini tanımlıyor. İndeks zehirlemesi olarak da adlandırılan bu tehditte, kullanıcılar zararlı ya da sahte web sitelerine yönelendirilerek aldatılıyor.ESET uzmanları, zararlı yazılımlardan korunmak için şu tavsiyelerde bulundu:Sosyal medyada gördüğünüz ya da e-postanıza gelen “şok şok” ya da “şok eden video” gibi bağlantılara tıklamaktan kaçının.

Güvenilmeyen haber sitelerinde gezinmeyin. Bilmediğiniz sitelere yönlendiren bağlantılara tıklamayın.

Bilinmeyen yardım vakıflarına ve fonlara asla para göndermeyin.

Güncel bir antivirüs yazılımı kullanın.

Mart ayında yine USB ’den gelen tehditler öndeÖte yandan ESET ’in zararlı yazılım toplama sistemi ThreatSense.Net tarafından derlenen istatistiksel verilere göre ‘INF/Autorun ’ virüsleri, %5,79 ile Şubat ayında olduğu gibi Mart ayında da en yaygın tehdit olarak başı çekiyor. INF/Autorun, genellikle USB belleklerde bulunan ve otomatik olarak çalıştırılması gereken dosyalarda yer alan zararlı yazılımları tanımlıyor.En yaygın tehditler arasında ikinci sırada yer alan ‘Win32/Conficker ’ ise (%4.29) Windows işletim sisteminde bulunan bazı açıkları istismar ederek sistemlere bulaşan bir solucan türü. Üçüncü sıradaki ‘Win32/PSW.OnLineGames ’ ise özellikle online oyuncuları hedefleyen ve oltalama amacı ile kullanılan bir truva atı türevi.Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu