23 Nisan Milli Egemenlik Ve Çocuk Bayramini Kutluyoruz

Konya Barosu Başkanı Fevzi KAYACAN`ın Yaptığı Açıklamada 23 Nisan 1920 tarihi ülkemiz

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
23 Nisan Milli Egemenlik Ve Çocuk Bayramini Kutluyoruz
açısından anlamlı ve önemli bir gündür. Bu gün de Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır. Esasen Meclisin açılma kıvılcımı 19 Mayıs 1919 ’ da verilmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Samsun ’a çıktığında Türk Milletinin kaderinin yine kendisinin belirleyeceğini ifade ederek, sürekli meclis vurgusu yapmıştır. Nihayet Meclis 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara ’da tören ve dualarla açılmıştır. Bugün müze olan Mecliste ülkenin dört bir yanından gelen milletvekilleri okullardan getirtilen sıralara oturup, gaz lambası eşliğinde fedakârca çalışmışlardır. Zor koşullarda Kurtuluş Savaşı mücadelesi veren Meclisimizde her zaman egemenliğin kayıtsız ve şartsız Millete ait olduğu vurgusu yapılmıştır.

  Kurtuluş mücadelesini başarıyla gerçekleştiren Meclis, 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyeti ilân etmiştir. Kurtuluş mücadelesini başarıyla veren ve Cumhuriyeti bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal ATÜTÜRK olmak üzere silah arkadaşları ve tüm isimsiz kahramanları rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.

  Cumhuriyetimizin en önemli kazanımı Meclis ’tir. Zira milli iradenin tezahür ettiği ve tüm sorunlarımızın çözüme kavuşturulacağı yer orasıdır. Unutulmasın ki, Kurtuluş Savaşını Meclis idare etmiş ve nihayet başarıda mutlak pay sahibi olmuştur. Ve yine unutulmasın ki, Meclisimizin ilk kuruluşundan bu yana ülkemizin her bir bölgesinden temsilciler gelerek katkı vermişlerdir. Bunun adı milli iradedir. Bu nedenle milli iradeye her zaman saygı duyulmalı, milli iradenin tezahür etmesine engel olabilecek her türlü tutum, davranış ve yasaklardan kaçınılmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Bu bütünün içinde farklı dil, inanç, mezhep ve düşüncelerin varlığını sürdürmesi doğaldır. Tek tip düşünce ve yaşam tarzının empoze edilmesi beraberinde her zaman için kaos ve kargaşa getirmiştir. Toplumu homojenleştirme düşüncesi maalesef Cumhuriyet tarihimizde askeri darbelere neden olmuş, demokrasimiz ve hukuk düzenimiz ciddi yaralar almıştır. Her darbe sonrasında milli irade kesintiye uğramış, büyük mücadeleler sonucunda kurulan Meclis ’imizin kapısına kilit vurulmuştur. Ülkeye yanaşık düzen hâkim olmuş, gençler tutuklanmış, onlarcası asılarak idam edilmiştir. Hatta Cumhuriyet tarihimizde ilk defa bir başbakan ve bazı bakanlar asılmıştır. Kamu vicdanını yaralayan bu tür uygulamalar zaman zaman yeşertilmeye çalışılmaktadır. Milli iradenin ürünü olan Meclis ve hükümetin hukuk dışı yollarla alaşağı edilme oyunları hukuk düzeni içinde mutlaka kovuşturulmalı, ülkemizde bir daha yanaşık düzen idaresine olanak tanınmamalıdır.

  Egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir. Millet iradesini anayasal kişi ve kuruluşlarla kullanmaktadır. Bu nedenle tüm kamu kişi ve kuruluşları millete hizmet için var olduklarını unutmamalıdır. Ülke insanımızı aşağılayan, horlayan, dışlayan uygulamalardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Kamu yöneticileri ile millet arasına mesafe konulmamalı, var olma gayelerinin millete hizmet olduğu unutulmamalıdır.

  Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımıza armağan edilen 23 Nisan Gününün ülkemize ve dünyaya barış, huzur ve esenlik getirmesi dileğiyle

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant