Gül: Gelişmeler beni üzüyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, YGS`deki şifre iddialarının ardından ALES`te de yaşanan hatalı soru kitapçığıyla ilgili olarak, "Bu gelişmeler beni üzüyor. Türkiye`de şöyle bir anlayış vardı; bu tip sınavlarda herhangi bir ayrıcalık sözkonusu olmaz, puanınız neyse ona göre bir yere yerleşirsiniz. Bu anlayışın zedelenmesinden çok rahatsızım" dedi.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Gül: Gelişmeler beni üzüyor
Cumhurbaşkanı Gül, Sırbistan'a hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin YGS'deki şifre iddialarının ardından ALES'teki hatalı soru kitapçığını anımsatarak, "Bu aşamada devreye girmeyi düşünüyor musunuz?" yönündeki sorusu üzerine Gül, "Bu gelişmeler hepimizi çok üzüyor, beni de çok üzüyor.Çünkü Türkiye'de şöyle bir anlayış vardı; ister cumhurbaşkanı, ister meclis başkanı, ister başbakan, isterseniz Türkiye'nin en zengin insanının çocuğu olun bu tip sınavlarda herhangi bir ayrıcalık sözkonusu olmaz, puanınız neyse ona göre bir yere yerleşirsiniz. Bu anlayışın zedelenmesinden çok rahatsızım. Ama gerçekten böyle bir durum var mı yok mu bunu yargı süreci belirleyecek. Savcılar, görevleri başındadır ve savcılar çok uzmanlık isteyen alan olduğu için bütün uzmanlar da onun emrindedir. Dolayısıyla uzmanlarla bu işi incelemektedir. Neticede onların söyleyeceği şey hepimizi tatmin edecektir ve doğru kararı

da onlar verecektir. Ümit ederim ki kısa süre içerisinde yargı bununla ilgili neticeyi almış olur. Bizde hepimiz ona göre hareket ederiz" dedi.Başka bir gazetecinin siyasetteki üslup polemiği ile ilgili görüşlerini sorması üzerine Gül, "O konuda ne söyleyeceğim artık. Söyleneceklerin hepsini hepimiz söyledik. Herkeste biliyor" diye konuştu.Seçim barajının düşürülmesine ilişkin soru üzerine Gül, "Seçime gidiyoruz, seçimin kuralları belli. Hangi kurallarla seçimin yapıldığı belli. Bugünkü noktada bütün siyasi partiler ne düşünüyorlarsa, nasıl bir Türkiye özlüyorlarsa iktidara geldiklerinde ne arzuluyorlarsa bunların anlatmaları sürecidir bu süreç" dedi. Gül, Yargıtay ve Danıştay başkanlarının bugünkü Anayasa Mahkemesi'nin 49. kuruluş yıldönümü törenine katılmamasına ilişkin soruyu ise, "Bunlarla ilgili bir şey söylemek istemem" diyerek yanıtlamadı.Arabası kundaklanan ODTÜ öğrencisinin, rektörün kendisine 'Sen Cumhurbaşkanının kabulünde açıklamalar yaparak bazı şeyleri göze aldın' ifadelerini kullandığını söylemesine ilişkin soruya ise Gül, "Ben Vali Bey'den ve Emniyet Müdürü'nden bilgi aldım. Onlar konuyu çok yakından takip ediyorlar. Kanunsuz hiç kimseye fırsat vermeyiz. Türkiye'de hukuk, nizam, mevcut kanunlarımız var. Bunları beğenir, beğenmeyiz. Bunları değiştirmenin yolu vardır. Bunun dışında insanları böyle zorla susturmaya, terör estirmeye veya başka konularda sindirmeye bunlara asla izin verilmez" karşılığını verdi.
Anahtar Kelimeler: -

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu