Yılın ilk üzüm hasadı yapıldı

Alaşehir ilçesinde yılın ilk üzüm hasadı yapıldı.

21.07.2015 15:00, 8 yıl önce eklendi.
Yılın ilk üzüm hasadı yapıldı
Üretici Özden Doğan tarafından üretilen süperior cinsi ilk üzümü, ihracatçı firma Uçak Kardeşler satın aldı. 2 lira 60 kuruştan kesilen ilk ürün üzüm iç piyasada tüketime sunuldu. Dolu, yağmur ve don olayında bu yıl fazla zarar gören üzümün Manisa’nın Alaşehir ilçesindeki ilk hasadı yapıldı. İlk üzüm hasadı Uçak Kardeşler firması tarafından satın alındı. Alaşehir’de en fazla ihracat yapan ihracatçı firma olan Uçak Kardeşler, iç piyasaya yönelik çalışmalar yapıyor. Firmanın 2015 yılında 2014 yılındaki ihracat rakamlarını aşmayı hedeflediği öğrenildi.

HEDEFİMİZ 2014 RAKAMLARINI GEÇMEK Alaşehir’den 2013 ve 2014 yılında en çok üzüm ihracatı yapan Uçak Kardeşler Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi sahibi Ali Uçak, "Türkiye’nin en çok üzüm ihracatı yapan ve üzümde Türkiye’de birinci, yaş sebze ve meyve ihracatında ikinciyiz. İhracatçılar olarak en büyük sıkıntımız devletin vereceği ihracat desteği. Bu yıl verilecek DİFİF (Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu) ihracat desteği geçen yıla göre artırılarak bir an önce açıklanmalıdır. Geçen yıl firma olarak 150 bin ton civarında ürün işledik. Bunun 100 bin tonu ihracat olarak gerçekleşti. Bu yılki hedefimiz bu rakamı yüzde 15 artırmak. Üzüm bazında Türkiye birincisiyiz ve geçen yıl 50 bin ton yaş üzüm ihracatı gerçekleştirdik. İhracatımızın yüzde 70’i Rusya kalan bölümü Avrupa ülkelerine yapıldı. Ülke olarak geçen yıl Alaşehir’den 280 milyon dolarlık ihracat geçekleştirildi. Bu yıl hedefimiz 300 milyon doları aşmak. Bugün iç piyasaya yönelik ilk ürünü kestik. İlk eren üzüm türü olan süperior türü üzümü ilk ürün olarak 2 lira 60 kuruştan aldık. Üzüm fiyatları piyasanın çekişine göre yön değiştirebiliyor, talep çok önemli. Talebe göre fiyat değişebiliyor. Önümüzdeki günlerde başlayacak sultaniye üzüm fiyatları da talebe göre belirlenebilecektir. Biz firma olarak iç ve dış piyasada söz sahibiyiz. İki alanda da hedefimiz ilk sıralarda bulunmak. Üzüm fiyatları üreticiler için oldukça iyi."

ÜRÜN BAZINDA FİYATLAR İYİ Üzüm üreticisi Özden Doğan da, bu yıl don ve dolu olayları nedeniyle ürünün az, rekoltenin düşük beklendiğini belirterek "Havalar çok serin ve yağışlı geçti. Ürün hasat dönemi geçen yıla oranla yaklaşık on gün gecikti. Hava koşullarının serin ve yağışlı geçmesi nedeniyle hastalıklarla mücadelede sıkıntı yaşandı. Ürün bazında fiyatlar iyi. İlk ürün hasadı yaptığımız için mutluyuz" şeklinde konuştu.

2014 YILINDA 280 MİLYON DOLARLIK İHRACAT YAPILDI Alaşehir İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü verilerine göre, 2014 yılında Alaşehir’den 20 bin 110 TIR üzüm çıkışı yapıldı. Yaklaşık 250 bin ton sultaniye üzüm ihracatının yapıldığı Alaşehir’den 280 milyon dolarlık gelir elde edildi.  

NURETTİN DOĞAN

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant