Nasreddin Hoca`ya Büyük İlgi

Antalya`da bu yıl ikincisi düzenlenen YÖREX Fuarı`nda (Yöresel Ürünler Fuarı) Akşehir Standı büyük ilgi görüyor. Temsili Nasreddin Hoca`nın da yer aldığı Akşehir Standı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile CHP Eski Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından da ziyaret edildi.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Nasreddin Hoca`ya Büyük İlgi
'Sizin oraların nesi meşhur?' sloganıyla bu yıl ikincisi düzenlenen 2. Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), Antaya Expo Center'da açıldı.

52 ilden 119 standın yer aldığı ve 1 Mayıs'a kadar açık kalacak olan fuarın açılışına Antalya Vali Vekili Fuat Ergün, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Tunca Toskay, AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Türk Patent Enstitüsü Başkanı Habib Asan, sanatçı Sümer Ezgü katıldı.             Açılışta bir konuşma yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, geçen yıl olduğu gibi bu yılda ATB ve ATSO'nun muhteşem bir organizasyona imza attığını söyledi. Türkiye'nin her yerinin bir marka deposu olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu,"Her şehrimiz marka deposu. Her ilimizde markalaşacak ürünler var. Başka ülkelerde bulamayacağımız güzelliklere sahibiz. Topraklarımızdan marka fışkırıyor. El sanatlarında da aynı şeyi görüyoruz. Kendi ürünlerimizi biz bilmiyoruz, bilmediğimiz içinde bunu tanıtmıyoruz. Bir ürünü üretmek ve katma değere dönüştürebilmek için ürününü tanıtacaksın, ürünü pazarlayacaksın. Bu yöresel ürünlerin tescillenmesi de en önemli unsurdur. Yunanistan'ın 33 tane tescilli yöresel ürünü var. Türkiye'de tek bir tane var. O da Gaziatep'in baklavası. Tescilli ikinci bir ürünümüz yok. Ona da sahip çıkmasaydık başkaları alacaktı. Yoğurda sahip çıkamadık, yoğurt Fransa'ya gitti. Şimdi marketlerden meyveli yoğurt diye bize markalı olarak pazarlıyorlar. Kendi ürününüze, kendi malınıza, servetinize sahip çıkmazsanız o zaman başkaları sahip çıkar" diye konuştu.

            Bir şehri ürettiği ürünlerin marka yaptığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu,"Ürünler şehri marka yapar. Ürününüze sahip çıkarsanız şehriniz marka olur. Böylelikle kazancınız artar. Kendi ürünlerimize şehrimiz adına sahip çıkmalıyız. Bizim Kars, Erzincan, Edirne peynirlerini tanıtsak bütün peynirleri geçer. Bizim damak zevki noktasında üretilmiş ürünlerimizi başka yerde bulmak zordur. Bu türlü fuarlar hem akıl, hem alın terinin döküldüğü yerlerdir. Ürünlerinizi markalaştırın, bunun yanında tescillendirin. Yöresel ürünleri tescillendirmeni adına biz her zaman gereken desteği vereceğiz. Yöresel fuarın ikincisini gerçekleştirdikleri için ATB ve ATSO'ya teşekkür ediyoruz. Bu fuarı yöresel Expo haline çevirmemiz lazım. Fuarı yurtdışında da yaparak, çevre ülkelerde ürünlerimizi tanıtıyor olmamız gerekir. Kendi markalarımızı buralarda pazarlamıyoruz. Sizler büyük düşünün büyük hareket edin. Gelecek yıl da üçüncüsünü Antalya'da düzenledikten sonra 2013'de dünya çapında yapacak şekilde bunu düzenleyin" dedi.

Resmi açılış töreninin ardından fuar alanındaki stantları da ziyaret Protokol üyeleri özellikle Temsili Nasreddin Hoca ’nın da yer aldığı Akşehir standına büyük ilgi gösterdiler. TOBB  Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Temsili Nasreddin Hoca ile bir süre sohbet ederek fotoğraf çektirdi. Ayrıca Hisarcıklıoğlu ’na Akşehir standında ayran ikram edildi.

CHP Eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal ’da Akşehir standını ziyaret eden isimler arasında yer aldı. Baykal, temsili hoca ile sohbet ederek fotoğraf çektirdi.

Antalya ’da düzenlenen YÖREX Fuarı ’na büyük bir stantla katıldıklarını söyleyen Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Çiftçi “Akşehir ’imizin yöresel ürünlerini, kültürünü ve firmalarımızı tanıtmak amacıyla bu fuardayız. Ticaret ve Sanayi Odası, Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü, Aksantaş, Hel-San ve Başak Gıda ürünleri ile standımızda yer alıyor. Yoğun bir ilgi görüyoruz. İnşallah şehrimizin ve firmalarımızın tanıtımı için hayırlı olur” dedi.

Antalya ’daki Fuara, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ’nun Akşehir ziyareti nedeniyle Kaymakam Ahmet Katırcı ’da gecikmeli olarak katıldı.

Anahtar Kelimeler: YÖREX

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu