Selvi`den KOP Müjdesi

Konya İl Genel Meclisi`nin Mayıs ayı toplantılarının dördüncü birleşimi mutlu bir haberle açıldı. İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, KOP Projesi`ne 2011 yılı için ayrılan 50 milyon TL`lik ödeneğin çıktığını ve kullanıma hazır olduğunu müjdeledi.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Selvi`den KOP Müjdesi
İl Genel Meclisi 2011 yılı Mayıs ayı toplantılarının dördüncü birleşimine açılış ve yoklama ile başladı. Komisyon çalışmalarının gündemi oluşturduğu birleşimin açılışında konuşan Meclis Başkanı Selvi, üyelere müjdeli bir haber verdi. Asırlık proje KOP ’un 50 milyon TL ’lik ödeneğinin Konya ’ya geldiğini müjdeleyen Selvi, 31 milyon TL ’si Konya ’nın olan ödeneğin bu ay içinde çalışmaya başlayacak Tahsisat Komisyonu tarafından değerlendirileceğini kaydetti.

KOP Projesi ’nin 2011 Yılı Yatırım Programı kapsamında yer üstü sularının kapalı sisteme alınması için kullanılacak ödeneğin Vali, Meclis Başkanı ve Genel Sekreter ’den oluşan Tahsisat Komisyonu tarafından bütçe dahilinde değerlendirilmesi için önümüzdeki günlerde çalışmaya başlayacaklarını dile getiren Selvi, ayrıca Meclis ’in ilgili komisyonu ile de çalışılacağını bildirdi. Selvi, “Bu Meclisimizin ve İdaremizin başarısı. Para kullanıldığında sulama göletleri hayata geçecek ve ova suya doyacak. Konyamıza hayırlı olsun” dedi.

Tarım Komisyonu ’nun silajlık mısır ve yonca tohumu desteği sağlanmasına yönelik raporunun okunduğu Meclis gündeminde, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cennet Oğuz da Konya ilindeki süt hayvancılığını geliştirmede kaba yem problemi ve çözümü üzerine bir sunum yaptı. Konya ’da 198 bin 268 baş sağılan hayvandan günlük olarak 2 bin 612 ton süt üretimi yapıldığını anlatan Prof. Dr. Oğuz, kaliteli kaba yem ihtiyacını karşılama oranının köy bazlı işletmelerde yüzde 15 iken nitelikli işletmelerde yüzde 24 olduğuna değinerek, teknolojiyi kullanmanın önemine dikkat çekti.

Hayvancılık ve süt inekçiliğinin kaliteli kaba yemden yoksun yapıldığına işaret eden Prof. Dr. Oğuz, “Bu durum hem verimliliğin düşük olmasına hem de sütün maliyetin artmasına neden olmaktadır. Hayvancılık aydınlatması ve havalandırması yetersiz, tekniğine uygun planlanmayan sağlıksız ahırlarda yapılmaktadır. Çözüm ise işletme büyüklüklerinin arttırılması, üreticilerin eğitilmesi, örgütlü hale getirilmesi, ahırların iyileştirilmesi, kaliteli kaba yem probleminin çözülmesi, sütün soğutulmuş olarak fabrikalara ulaşmasının sağlanması ile olacaktır. Mevcut hayvanların kaliteli kaba yem açığı varken Konya ’ya yurtdışından ve diğer illerden gelen hayvanlarla birlikte kaliteli kaba yem açığı had safhaya ulaşmıştır. Bunun sonucunda önümüzdeki 3-6 ay içerisinde hayvancılık sektöründe bir krizin yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Bu krizi en fazla tetikleyecek olan faktör kaba yem açığıdır ve hemen acil bir çalışma yapılarak bu problemin giderilmesi gerekmektedir” dedi.

Konya İl Genel Meclisi Mayıs ayı toplantılarını 6 Mayıs 2011 Cuma günü saat 10.00 ’da başlayacağı son oturum ile tamamlayacak.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu