Selvi: Başarakavak Marka Olacak

Konya`nın Selçuklu İlçesi Başarakavak Kasabası`nda İl Özel İdaresi`nin yaptığı yerüstü sulama sistemlerini inceleyen İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, `Su sorunu da çözülen Başarakavak`ı elbirliğiyle bölgenin markası yapacağız” dedi.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Selvi: Başarakavak Marka Olacak
İl Genel Meclisi Selçuklu Üyesi Fikret Seyfi Kaçar ’ın önergesi ile projesi yapılan, İl Özel İdaresi Tarım ve Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı tarafından yatırıma dönüştürülen projeyi, Basın ve Halkla İlişkiler Komisyonu ile birlikte incelemeye giden Selvi, projenin önemini ve ekonomik getirilerini bölge halkına da anlattı.

İlk olarak Başarakavak Belediye Başkanı A. İhsan Özcan ’ı ziyaret eden heyet, bölgenin tarımdaki durumu hakkında Özcan ’dan bilgi aldı. Özel İdare ’den aldıkları desteklerle kasabanın tarım alanında önemli ölçüde ilerleme kaydettiğini dile getiren Özcan, 2005 yılında İl Özel İdare ’ye mevcut hatların boruya alınması için yaptıkları müracaatın bugün bölge halkının yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Özcan, “Beldemizde daha önce yeteri kadar suyumuz vardı. Fakat ırmaklarımızda kayıp, kaçak ve buharlaşma fazla olduğu için istediğimiz sulamayı yapamıyorduk. Müracaatımız ile birlikte İl Özel İdaresi ’nden arkadaşlarımız gelip gerekli ölçümleri yaptılar ve projeyi hazırladılar. 2008 yılında da damla ve yağmurlama projesi için ihaleye gidildi, projeye start verildi. 2010 yılında tesis bitti. Tesis yaklaşık 30 km. Şu anda 2000 dekar araziyi saniyede 200 litrelik suyla istediğimiz şekilde sulayabiliyoruz. Bölgemiz baraj havzası olduğu için burada organik tarım yapıyoruz. Hedefimiz daha az emekle daha fazla ürün alıp, vatandaşa gelir elde etmek. İl Genel Meclisi ’nden ve İl Özel İdaresi ’nden bu işe yardımcı olan herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Projenin hayata geçmesinde, verdiği önerge ile öncü olan İl Genel Meclisi Selçuklu Üyesi Kaçar ise maliyeti yaklaşık 730 bin TL olan projenin bölgenin kalkınmasına ve refah seviyesine büyük çapta katkı sağlayacak, diğer beldelere de örnek olacak bir proje olduğunu vurguladı. Kaçar, Konya ’nın her bölgesinde olduğu gibi Selçuklu İlçesi Başarakavak beldesinde de yatırımların devam edeceğini bildirdi.

Çiftçilere, yer üstü sulama sistemi ve ekonomik getirilerini anlatan Selvi, sistemi kullanmaya başlayan Başarakavaklı çiftçinin sebze, mısır ve özellikle patateste iddialı olacağını ifade etti. Yer üstü sulama sisteminin herhangi bir maliyet ya da elektrik parası yükü getirmeyeceğine dikkat çeken Selvi, “Su konusundaki sıkıntıyı giderdik. Bundan sonra buraya sulama birliği kuralım, ihracatçıları getirelim. Böylece ürününüzün pazar sorunu olmayacaktır. Ayrıca organik pazar kuracağız. Burada da sertifikalı ürünleriniz alıcı bulacaktır. Vatandaş markette organik ürün tercih ediyor, ürünün sertifikasına bakıyor. Başarakavak ’ın organik patatesi deyip alacak ürününüzü” şeklinde konuştu.

Halkın, bölgede yoğun şekilde yapılan süt sığırcılığı ile ilgili sorunlarını da dinleyen Selvi, İl Özel İdare ’nin silajlık mısır ve kuru yonca desteğinin de devam edeceğinin altını çizdi. Selvi, şöyle devam etti:

“Yoksul mikro krediden, durumu biraz iyi olan çiftçilerimiz Çevre İl Müdürlüğü ’nün kredilerinden yararlanacak. Maliyetleri düşürürsek, sütten para kazanmaya başlayacağız. Valiliğin de süt fiyatları ile ilgili çalışmaları var. Bunların hepsinin üretici ile birlikte ele alınması lazım. Asıl olan sizin maliyetinize fayda sağlamaktır. Onun için bu destekleri yaptık. Araziniz uygun, su işini de çözdük. Başarakavak ’ı hep birlikte bölgenin markası haline getirmemiz lazım.”

Heyet daha sonra, Konya İl Özel İdaresi ’nin Başarakavak ’ta yaptığı Başarakavak İlköğretim Okulu ’nu inceleyip, okul idarecilerinden bilgi aldı.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu