Onlar için bayram buruk geçecek

Yılın 8 ayını çalışmak için memleketleri şanlıurfa’dan ayrılarak eskişehir’de geçiren mevsimlik tarım işçileri, ramazan bayramı’nda olduğu gibi kurban.

05.09.2015 11:45, 8 yıl önce eklendi.
Onlar için bayram buruk geçecek
Yılın büyük çoğunluğunu Eskişehir’de geçiren ve geçimini sağlamak için tarlalarda çalışarak geçiren Şanlıurfalı mevsimlik tarım işçileri, bayramları da sevdiklerinden ve memleketlerinden uzakta yaşıyor. Bir oda büyüklüğündeki çadırlarında 10 ila 15 kişi yaşayan işçiler, bayram namazını kıldıktan sonra çalışmak üzere tarlalara gidiyorlar.

Eşi, çocukları ve torunları ile birlikte çadırlara yerleşen 68 yaşındaki Ahmet Kılıç da bayramları Eskişehir’de nasıl yaşadıklarını anlattı. Yaklaşık 6 aydır memleketlerinden uzakta olduklarına değinen Kılıç, “Geçim zor. 5-6 ay oldu dışarıdayız. Yağmurun, çamurun ve sıcağın altında kuru ekmek yiyoruz. İş olduğu zaman kalırız, iş olmadığı zaman çeker gideriz. Kısmetimizi arıyoruz. Kısmetse bayramdan sonra memleketimize döneceğiz” dedi.

Bayram namazını kıldıktan sonra tarlalarda çalışmaya devam ettiklerini dile getiren Kılıç, “Buraya 1-2 saat namazdan sonra geliyoruz sonra tekrar işe gidiyoruz, bayramımız yok. Ne yapalım, mecburuz. Bu geçim mi? Ama elhamdülillah ne yapalım, elimizden gelen budur. Namaza gidip gelip işe geri gidiyoruz. Çalışmazsak olmaz” ifadelerini kullandı. 

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu