Konya Ovası`nın İlk Mahsul Buğdayın Kilosu 5 Tl`den Satıldı

Türkiye`nin tahıl ambarı konumundaki Konya Ovası`nda yılın ilk mahsul buğdayının kilosu, Konya Ticaret Borsası`nda (KTB) 5 TL`den satıldı.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Konya Ovası`nın İlk Mahsul Buğdayın Kilosu 5 Tl`den Satıldı
Konya'da 2011 yılının ilk mahsul buğday satışı KTB'de düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Yılın ilk buğdayının kilosu 5 TL'ye satılırken, açık artırma nedeniyle değerinin üstünde bir fiyatla satılan yılın ilk buğdayını satın alan tüccara ve satan çiftçiye hediyeler verildi. KTB Elektronik Satış Salonu'nda gerçekleşen satışta, ilk mahsulü satın almak isteyenler arasında kıyasıya bir rekabet yaşandı. Yılın ilk buğdayını değerinin üzerinde fiyatla satın alan Göksel Tarım Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Naim Gökbaş'ı ve yılın ilk mahsul buğdayını satan Obruk Katrancı Köyü'nden çiftçi Mustafa Çetin'i, borsa adına KTB Meclis Başkan Vekili Selçuk Öcal tebrik etti. Bu yıl hububatın durumunun gayet iyi olduğunu gözlemlediklerini belirten Öcal, yeni hasat sezonunun çiftçiye, tüccara, sanayiciye, bölgeye ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.

2011 yılının ilk buğdayını borsaya getirmekten çok mutlu olduğunu belirten çiftçi Mustafa Çetin, "Bu sene özellikle süne ile mücadelede önemli mesafeler aldık. Konya Ticaret Borsası'nın kaliteli buğday yetiştiriciliği ile ilgili çalışmaları bizlere çok faydalı oldu. Artık kaliteli buğday üreterek daha çok kazanmaktayız. Allah tüm çiftçilere ürününü biçmeyi nasip etsin. Hasat sezonu herkese hayırlar getirsin" dedi.

Sezonun ilk mahsul buğdayını alan Naim Gökbaş ise, "Hasat dönemi çiftçimiz için hayati önem taşıyor. Hasadın doğru teknikler kullanılarak kaldırılması, hem bu seneki ürünümüzün kalitesinde hem de önümüzdeki sene üretilecek ürünümüzün kalitesinde önemli etkiler oluşturur. Öncelikle çiftçilerimiz süne ile mücadele konusunda çok bilinçli ve dikkatli olmalı. Bunun yanı sıra hasat 14-15 derecelik nemde yapılmalı. Ayrıca, en önemli konulardan birisi olarak da biçerdöver operatörlerinin işinin ehli kişiler olduğundan emin olunmalı" diye konuştu.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant