Fransız Öğrenciler Mevlana Müzesini Gezdi

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Hukuk Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu İnsan Hakları Topluluğu`nun projesine katılan Fransız öğrenciler Konya`ya gelerek Mevlana Müzesini ziyaret etti.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Fransız Öğrenciler Mevlana Müzesini Gezdi
'Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye Arası İlişkilerde Hz. Mevlana Hoşgörüsü ve Sevgisi' projesine katılan 11 Fransız öğrenci Konya'ya geldi. Gün boyunca Konya'nın tarihi ve turistik yerlerini gezen öğrenciler, Mevlana Müzesini gezdi. Müze hakkında bilgi alan öğrenciler Hz. Mevlana'yı tanıma fırsatı buldu.
Proje Sorumlularından SÜ Hukuk Fakültesi öğrencisi Salih Karataş, geçen yıl başvurdukları AB projesinin onaylandığını ve Fransız öğrencileri Konya'da misafir etme fırsatı yakaladıklarını söyledi. Karataş, “Projenin teması Hz. Mevlana. Yani Avrupa Hz. Mevlana ile buluşuyor. Bunun için AB fonundan hibe almış durumdayız. Bu kapsamda Türkiye'de ve Fransa'da etkinliklerimiz olacak. Türkiye etkinliklerinde merkezimiz Konya. Hz. Mevlana'yı Fransız hukuk fakültesi öğrencisi arkadaşlara tanıtmayı amaçlıyoruz" dedi.
Projede görev alan ve Fransa'da yaşayan Lokman Balkan, Hz. Mevlana'nın barış ve hoşgörüsünün Avrupa'da yaşanabilecek bir çok sosyolojik krizi çözebileceğini söyledi. Balkan, “Bizim yıllardan beri sürdürdüğümüz çalışmaların bir kısmı kültürlerarası diyalog, birlikte yaşama alanında buluşmalar, konferanslar, uluslararası kuruluşlarda çeşitli buluşmalar gerçekleştiriyoruz. Sürekli vurguladığımız nokta, Hz. Mevlana'nın barışı, sevgisi, felsefesi Avrupa'da yaşanabilecek birçok sosyolojik krizi çözülebileceğini düşünüyoruz. Fransız öğrenciler çok memnun oldular çünkü normal olarak bir Türkiye algısı vardı kafalarında ve bunun tam olarak öyle olmadığını gördüler” şeklinde konuştu.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant